dorjan - 15-12-07 22:10
Dzisiaj coś dla profi i nie tylko. Wystarczy na lata intensywnego użytkowania i przeżyje wiele generacji naszych cyfrówek.
Statyw Manfrotto 028B Triman nie jest tak popularny jak lekkie modele serii 190, czy bardziej stabilne i chętniej wybierane przez wymagających fotografów konstrukcje z szeregu 055. Jest to solidny statyw studyjny, jeden z cięższych i najwyższych z oferty fotograficznej Manfrotto. Porównanie jego wielkości z innymi trójnogami uzmysławia dopiero jego możliwości.
Do porównania od lewej: Manfrotto 028, stary solidny statyw produkcji byłej NRD, FT-666, First C-3550, Velbon Compact 2.
Rozstawienie tych statywów do pełnej wysokości w typowym pokoju jest niemożliwe ze względu na wysokość 028B. Wraz z kolumną, głowicą i założonym aparatem dotyka sufitu w 2,5m pomieszczeniu, dlatego wszystkie statywy mają wyciągniętą tylko jedną sekcję nóżek. Po złożeniu Triman nie jest już tak imponujący i mieści się swobodnie do pokrowca od FT-666.
Parametry techniczne Manfrotto 028B. - pełna wysokość z wysuniętą kolumną - 227cm - pełna wysokość robocza bez kolumny – 179cm - wysokość robocza z jedną sekcją nóg – 127cm - najniższa wysokość robocza – 77cm - złożony statyw w wersji transportowej – 82cm - waga – 4,15kg - nośność – 12kg - średnica rurek nóg 2x19mm, 25mm, 20mm - średnica kolumny 35mm - wysokość kolumny 60cm - wysokość osłony kolumny 48cm - średnica osłony kolumny 40mm
Do powyższych wysokości roboczych należy dodać wysokość głowicy (16cm) i wysokość aparatu (8cm), a wówczas bez wyjmowania dolnej sekcji nóg mogą w pozycji wyprostowanej fotografować bardzo wysokie osoby.
Żeby nikt nie miał wątpliwości kto jest producentem tego urządzenia, to na grubym profilu osłony kolumny naniesione jest logo producenta z oznaczeniem modelu. Takie informacje znajdują się również na jarzmie kolumny, pasku i gumowym naramienniku paska.
Duża szeroka podstawa jarzma kolumny i nóg zapewnia niezwykłą stabilność na skręcanie. Zawdzięczamy to rozstawionym, podwójnym elementom nośnym pierwszej sekcji, a także grubemu profilowi kolumny. Kolumna to sześciokątny profil z trzema ściankami płaskimi i trzema zaokrąglonymi. Jedna z trzech wypukłych powierzchni posiada wyfrezowane ząbki i cała kolumna jest podnoszona i opuszczana korbką napędzającą samohamowny mechanizm ślimakowy.
Nogi statywu są umocowane stalowymi śrubami z dwustronnie nakręcanymi mosiężnymi nakrętkami. Regulacja siły docisku i likwidacja luzów nie stanowi żadnego problemu. Na obudowie jarzma (gniazda) znajduje się wbudowana poziomnica bąbelkowa i mocowanie paska transportowego (pasek jest mocowany identycznie jak w FT-666).
Wielu fotografujących ma zastrzeżenia do korbki w statywach, ale nie używali pewnie tego modelu. Tutaj nie ma kompromisów. Wszystko zostało przemyślane i wykonane z trwałych stopów metalowych. Ślimak, korbka, blokada korbki, to idealnie dopasowane elementy. Kolumna ociera się o gładkie i śliskie wkładki plastikowe w jarzmie, łatwe do wymiany i demontażu, a wysokość efektywna podnoszonej kolumny jest imponująca (48cm). Nie ma możliwości samoczynnego opuszczania się kolumny nawet pod kilkudziesięciokilogramowym obciążeniem. Pokrętło blokady służy jedynie do ustabilizowania kolumny, co nie jest trudne jeżeli kolumna dociskana jest do powierzchni o 9cm wysokości.
Zakończenie górnej sekcji nóg to masywny odlew stopu aluminium z prowadnicą 7,5cm dla środkowego profilu nogi. Wewnątrz całej długości znajduje się metalowa płytka dociskowa. To proste, ale komfortowe rozwiązanie. Gumowa przykrywka wyprofilowanego zakończenia nogi stanowi zabezpieczenie przed jej wypadaniem i jest jednocześnie skutecznym tłumikiem przy jej szybkim opuszczaniu.
Ostatni segment nogi zakończono stalowym kolcem z nakręconą gumową stopką (podobne rozwiązanie jak w YH324). Długość wysuwu reguluje aluminiowa solidna nakrętka. Poprzez dokręcanie następuje zaciskanie się plastikowego pierścienia umieszczonego wewnątrz nakrętki. To moim zdaniem najsłabszy element tego statywu, bo wymaga silnego dociskania pierścienia i użycia sporej siły w celu prawidłowego zablokowania nogi. Użyte w tej części plastikowe pierścienie blokujące wewnątrz rurek budzą mieszane uczucia. Na szczęście używanie ostatniej sekcji nóg jest w tym statywie raczej sporadyczne, chyba że chcemy fotografować codziennie z pierwszego piętra przy ustawionym na parterze trójnogu.
Regulacja szerokości rozstawu jest bezstopniowa. Wszystkie nogi połączone są płaskownikami z pierścieniem poruszającym się po osłonie kolumny wkręconej od spodu w jarzmo statywu. Wszystkie te elementy wykonano ze stopu aluminium i można je w każdej chwili zdemontować w całości, lub jedynie częściowo, gdy chcemy skorzystać z innego ustawienia, bądź umożliwić bezproblemowe podpięcie drugiej głowicy do dolnej śruby w kolumnie.
Pomimo że Manfrotto 028B to urządzenie rekomendowane do studia, z kolumną podnoszoną korbką i mechanizmem rozstawu zajmującym miejsce wewnątrz przestrzeni tripoda, konstruktorzy nie zabrali mu nic z funkcjonalności mniejszych, uniwersalnych statywów. Po odkręceniu trzech śrubek przesuwamy pierścień z płaskownikami dystansowymi do góry, lub całkowicie wykręcamy osłonę kolumny i cała przestrzeń wewnątrz statywu jest wolna. Do dolnej śruby kolumny przykręcamy głowicę z aparatem i możemy płynnie regulować wysokość fotografowania praktycznie od zera.
Teraz o równie ważnym elemencie zestawu – o głowicy. Jej prawidłowy dobór zależy od rodzaju uprawianej fotografii, wielkości, stabilności i wagi statywu, ale też od naszych preferencji i upodobań. Bezsensowne jest wybieranie drogiego i stabilnego statywu, a następnie w ramach oszczędności kupowanie lekkiej i nieprecyzyjnej głowicy.
Prezentowana poniżej głowica to Manfrotto 229. Jej waga, budowa i parametry odpowiadają parametrom statywu i wzajemnie się uzupełniają. Waga – 1,8kg (+ standardowa szybkozłącza 100g), wysokość – 16cm, nośność – 12kg.
Jest to najlepsza głowica 3D jakiej kiedykolwiek używałem. Jej stabilność i precyzja są wzorowe. Wszystkie pokrętła regulacyjne mają gumowane, przyjemne w dotyku uchwyty. Lekkie dokręcenie stabilizuje położenie głowicy nawet z najcięższym obiektywem. Trzy wbudowane poziomnice pozwalają na uzyskanie poziomu w każdym położeniu, a trzy skale zestopniowane z dokładnością co 5 stopni są widoczne z pozycji fotografującego. Precyzyjniej to może być jedynie w głowicach z przekładniami zębatkowymi.
Możliwość zastosowania wielu płytek szybkiego montażu to następne udogodnienie. Mamy do dyspozycji płytki sześciokątne, z listwą krawędziową do pozycji pionowych, uniwersalną prostokątną, czy dużą kwadratową do aparatów wielkoformatowych. Dźwignia zwalniająca znajduje się z prawej strony i takie usytuowanie znakomicie ułatwia przezbrajanie statywu. Możemy łatwo podpiąć każdy ciężki osprzęt. To nie statyw z głowicą jest najsłabszym ogniwem destabilizującym. W tym przypadku gorzej jest z elementami podpinanego osprzętu. Wyginają się plastikowe gripy lub cienkie metalowe pierścienie na obiektywach mających połączenia statywowe.
Głowica Manfrotto 229 jest całkowicie rozbieralna i nie ma w niej żadnego plastikowego elementu. Grube tuleje ślizgowe posiadają rowki do odprowadzania nadmiaru smaru przy silniejszym zaciskaniu. Ich duża powierzchnia wpływa na szybką blokadę ustawień już przy niewielkiej sile docisku. Dolna część głowicy przy obracaniu (panoramowaniu) porusza się po teflonowej uszczelce, a duża wysokość dolnego wałka (3cm) minimalizuje luzy nawet bez zaciskania obejmy. Ruch góra-dół odbywa się ze stałym wyregulowanym oporem, a zacisk w pozycji roboczej realizowany jest przez dociśnięcie kulki łożyskowej. To prawdopodobnie jedyna głowica 3D w ofercie Manfrotto z takim system zacisku.
Prezentowany zestaw (statyw + głowica) waży ponad 6kg i nie jest urządzeniem zbyt mobilnym, ale nie do takich celów został skonstruowany. Jego właściwości statyczne i regulacyjne są wyjątkowe, a o takiej funkcjonalności mogą pomarzyć nawet firmowe lżejsze statywy z zatrzaskowym rozstawem nóg.
Pozdrawiam.
PS Specjalnie do porównania wielkości statywów (pierwszy obrazek) pożyczyłem First’a C-3550 i byłem przerażony tandetą wykonania. Tę namiastkę statywu trzeba podpierać, by sam stał stabilnie, a założenia jakiejkolwiek lustrzanki bym nie ryzykował. Zresztą, po co zakładać aparat na statyw, który rozjeżdża się na śliskiej powierzchni przy byle dotknięciu, a na optymalnym podłożu skręca się wokół własnej osi przy próbie panoramowania. Całkowicie plastikowa głowica ugina się pod palcami i nie gwarantuje żadnej stabilności. O kręceniu korbką lepiej zapomnieć, bo urwie się z pewnością po tygodniu, a w przypadku podniesienia kolumny i jej nie zablokowaniu, opadająca pod ciężarem aparatu kolumna dokona zniszczenia tego bubla i przy okazji naszego sprzętu. Istnieje także niebezpieczeństwo skaleczenia się o wystającą i ostrą zębatkę prowadnicy kolumny. Przy takim wynalazku jesteśmy do tyłu o całe 100zł, bo tyle zapłaci nieświadomy początkujący fotograf za gadżet ładnie wyglądający tylko na obrazku. Nigdy nie miałem czegoś takiego w ręku i nie przypuszczałem, że można to produkować i nazywać statywem, ale jak widać są chętni i na takie badziewie. Stabilniejszy i lżejszy okazał się nawet mały Velbon Compact 2, którego spokojnie można używać z kompaktami, a małą lustrzankę z kitem również udźwignie. Jest przynajmniej cały metalowy (wraz z głowicą).
epicure - 16-12-07 00:12 dziobolek, przymierzam się do kupna tego samego statywu, co Ty masz, tyle że z głowicą GoldPhoto YH410 lub YH430. Wiesz coś na ich temat? W zasadzie nie będę wykorzystywał ich do żadnych ekstremalnych zadań, więc nie potrzebuję nie wiadomo czego - byle utrzymało E-410 z "kitem" albo czymś w rodzaju 14-54 przy HDRach i panoramach. Dlatego szkoda mi trochę kasy na głowicę Manfrotto, ale nie chcę też kupować szmelcu. Czy te głowice, o których wspomniałem, dadzą radę?
skow - 16-12-07 20:13
1 Załącznik(ów)
Wracam do tematu kolumny Manfrotto 714SHB. Pod spodem rysunek z wymiarami.
Gdzieś znalazłem info, że kolumna do seri 55 ma średnicę 28mm a do serii 190 średnicę 25mm czyli być może do nóg od 714 pasowałaby kolumna od 190.
Czy ktoś mógłby suwmiarką dokładnie zmierzyć średnicę (a raczej wartość w najgrubszym miejscu) kolumny oraz średnicę otworu w nogach?
dobas - 16-12-07 21:28
@ epicure - Goldphotto 410 da radę. nawet z cięższym zestawem. Jest to żywcem zerżnięte z MANFROTTO 141 RC poniżej pogladowe fotki
Chodzi to toporniej niż Frotka, ale radę daje. Ja tę głowice katowałem na Spitsbergenie. Nie wyrobiła się choć kultura pracy jest o niebo niższa niż przy włoskim odpowiedniku, to jednak chiński chyba wart grzechu
Sorry za jakość ale zdjęcia na szybko robione a ostatnio nie bardzo mam szas
Statyw zardzewiał od słonej wody na Szpicu, ale to normalka :)
pozdrawiam Dobas
dziobolek - 16-12-07 23:08
Cytat:
dziobolek, przymierzam się do kupna tego samego statywu, co Ty masz, tyle że z głowicą GoldPhoto YH410 lub YH430. Wiesz coś na ich temat? W zasadzie nie będę wykorzystywał ich do żadnych ekstremalnych zadań, więc nie potrzebuję nie wiadomo czego - byle utrzymało E-410 z "kitem" albo czymś w rodzaju 14-54 przy HDRach i panoramach. Dlatego szkoda mi trochę kasy na głowicę Manfrotto, ale nie chcę też kupować szmelcu. Czy te głowice, o których wspomniałem, dadzą radę?
Sorki za zwłokę, trochę byłem nieobecny.
Co do głowic GoldPhoto, to fizycznego kontaktu z nimi nie miałem. Podczas przedzakupowego "castingu" brałem pod uwagę tylko głowice kulowe. Na placu boju pozostały dwie:
-GoldPhoto YH430 -Manfrotto 488RC2
Byłem nawet mocno zainteresowany YH430 (o krok od zakupu), tylko brakowało mi w niej dodatkowej osi do panoram, Manfrotto ją ma - ale ta cena :? . Pisałem nawet do dystrybutorów i przedstawicieli handlowych i była tylko jedna odpowiedź "Goldphoto niestety nie posiada w swojej ofercie odpowiednika Manfrotto 488RC2".
W końcu moja luba, widząc moje rozterki rzekła że lepiej zainwestować raz, a dobrze i być zadowolonym. W sumie racja. I tak nabyłem Manfrotto 488RC2.
Moją opinię na temat statywu znasz. Sądząc po jakości statywu, myślę że głowice tej firmy wykonane będą podobnym poziomie. Tyle że YH430 do panoram raczej się nie nadaje. Natomiast opinię na temat YH410 masz już od dobasa
Pozdrówka!
epicure - 17-12-07 01:30 dobas, dziobolek, dzięki za pomoc!
dorjan - 18-12-07 22:53 Epicure, zastanów się nad głowicą YH420. To wierna kopia Manfrotto 029. Jest trochę masywniejsza od YH410, ale do tego statywu będzie odpowiedniejsza. Tulejka ślizgowa regulacji góra - dół w YH420 jest dużej średnicy i dzięki temu precyzja ustawień i trzymanie przy niewielkim docisku jest dużo większe. Jedynie jej waga odstrasza bardziej mobilnych amatorów statywu.
Pozdrawiam.
lucas_g - 12-01-08 21:17
Witam,
Ja również przymierzam się do zakupu statywu. W moim przypadku będę go używał do wycieczek górskich i spacerów, czasem do zdjęć nocnych. Budżet to 300 zł. Po przeczytaniu tych postów widzę, że za taką kasę to raczej SHERPA 600R. Znalazłem również SLIKa PRO 340DX, który bardzo mi się podoba. Czy ktoś może coś o nim powiedzieć??
Piotr Grześ - 12-01-08 21:28
Zajrzyj do MM, dzisiaj w Poznaniu widziałem duży wysyp dobrych statywów i głowic. Ale ceny. Statyw i głowica Giotto, jeśli dobrze piszę, to ok. 1000 zł. Masakra. Ale widać, że widzą coraz większe zainteresowanie tym sprzętem i wstawiają. Tylko ceny, niestety dla idiotów. Zdumiało mnie 50- 200 za prawie 5 koła. Tragedia.
dawid_ - 12-01-08 22:08
Jak wygląda sprawa z wysokością statywu? Czy koniecznie musi być wysokości "mój wzrost +10cm''. Patrzyłem na ofertę Slick'a i chyba tylko jeden model spełniał powyższe założenia.
dzemski - 12-01-08 22:12
dawid_: to zależy czy chcesz się schylać wiecznie do aparatu czy wolisz jednak być wyprostowany ;)
dawid_ - 12-01-08 22:14
Nie rozumiem zatem, dlaczego 90% dostępnych statywów mieści się w wymiarach 150-160cm? Przecież z tym się nie da pracować. Jeżeli zdecyduje się nosić statyw, to różnica 10-15cm w złożeniu i 0.5kg nie będzie miała większego znaczenia.
dzemski - 12-01-08 22:18
mój soligor ma 170cm + głowica + aparat, daje jakieś 185-190. W zupełności mi to wystarcza. Mam 183cm wzrostu.
dawid_ - 12-01-08 22:23
To dokładnie tyle co ja:)
Nie brałem pod uwagę aparatu. Rzeczywiście wystarczy mi 165-170cm.
lucas_g - 12-01-08 22:33
Mi wystarczy jeszcze niższy statyw, bo jestem od Was o 10 cm niższy. Szukam czegoś za 3 stówki, co nie będzie zbyt ciężkie, a w miarę stabilne. Cudów za tą cenę nie oczekuję.
Oleryk - 12-01-08 22:38
Ja mam 186cm na bosaka i Sherpę 600R. Jakoś mi wystarcza :mrgreen: Kiedys miałem frotkę 055 z głowicą 486. To było dopiero bydlę do dźwigania :/ No coż, młodszy byłem ;)
lucas_g - 13-01-08 00:28
I jeszcze jedno.
Czy macie namiar na jakiś sklep z pokrowcami na statywy??
Wesoły Miś - 13-01-08 09:18
Ja mam pytanie o szybkozłączki (tak to się zwie? wiadomo o co chodzi). W E-510 gwint jest dziwnie z tyłu aparatu i chyba wszystkie złączki z poważniejszych statywów będą dużo wystawać. Spotkaliście jakiś model, którego złączka ładnie pasuje? Zależy mi na możliwości szybkiego zdjęcia i zamocowania aparatu na statywie, a wersje statyw+głowica mi tego komfortu nie dają. Czy się mylę?
Oleryk - 13-01-08 09:25
Jak pisalem powyżej, używam Sherpy 600R. Głowica wyposażona jest w szybkozłączkę i to, że troche ona wystaje poza obrys aparatu w niczym nie przeszkadza.
salvadhor - 13-01-08 10:44
Cytat:
Mi wystarczy jeszcze niższy statyw, bo jestem od Was o 10 cm niższy. Szukam czegoś za 3 stówki, co nie będzie zbyt ciężkie, a w miarę stabilne. Cudów za tą cenę nie oczekuję.
Określ twój preferowany przedział ciężkości statywu. Z doświadczenia wiem, ze statyw ok. 2 - 2.5 kg podczas całego dnia wędrowania potrafi dać się we znaki. Być może gdyby był lepiej mocowany, to bym go mniej czuł, ale rozważam teraz zakup jakiegoś niskiego (1m - 1.20m), lekkiego (do 1kg) statywu. I co ważne, jak najmniejszego po złożeniu (30 - 40 cm). Nie są to kryteria statywu doskonałego, lecz kompromis w całodziennym dźwiganiu żelastwa, którego użyje się i tak 4 - 6 razy.
A co do statywów i podróbek Manfrotto. Nikt nie wspomniał o doskonałych podróbkach firmy Fangier. Właśnie taki statywik mam (model wt-660a), jest ciężki (2.5kg), jest stabilny, ma piankę w miejscach uchwytu do przenoszenia, ma poziomicę, ma metalowe a nie plastikowe zaciski blokujące elementy nóżek.
Jedyne do czego można się przyczepić, a właściwie trzeba, to jakaś popie... głupio pomyślana głowica, gdzie regulacja rączką góra-dół powoduje obracanie aparatu lewo-prawo (wg. punktu środka obiektwu). No fatalnie to pomyślane (trzeba stopkę montować w aparacie w poprzek, wtedy regulacja góra dół to regulacja kątu nachylenia obiektywu). Na szczęście głowicę można wymienić.
lucas_g - 13-01-08 16:04
SLIK PRO 340DX
Wysokość: 116 cm Maksymalna wysokość z wysuniętą kolumną: 147 cm Minimalna wysokość robocza: 46 cm Długość po złożeniu: 49 cm Udźwig: 3 kg Liczba sekcji: 4 Waga: 1,58 kg Cena:299
Salvadhor, szukam mniej więcej czegoś takiego jak Ty czyli waga to raczej priorytet. Powyższy SLIK wydaje mi się póki co godny zainteresowania ze względu na wagę i długość po złożeniu.
Jeśli masz namiar na coś godnego polecenia to daj znać.
Pozdrawiam
Plumek - 20-01-08 16:03
:)
Co o tym myślicie? Może ktoś takowy posiada? Czy do macro może się przydać?
Oleryk - 20-01-08 16:14
Pewnie, ze może ale nie do wszystkiego. Czasem potrzeba odwrócić aparat żeby sfotografować coś nad samym podłożem a wtedy lepiej sprawdzi sie wysoki statyw z możliwością odwrócenia kolumny.
Plumek - 20-01-08 16:47
Cytat:
Pewnie, ze może ale nie do wszystkiego. Czasem potrzeba odwrócić aparat żeby sfotografować coś nad samym podłożem a wtedy lepiej sprawdzi sie wysoki statyw z możliwością odwrócenia kolumny.
Obrazek
Sherpę wysoką mam, ale myślę o czymś, co można mieć przy sobie zawsze ;) Stąd myślę o tym mini ;)
Piotr_0602 - 19-02-08 13:30
kupiłem właśnie GoldPhoto YH324C i głowicę kulową Goldphoto... (nawiasem mówiąc zachęcony pozytywnymi opiniami w tym wątku) i wrażenia bardzo pozytywne co prawda blokady rozwarcia nóg statywu mogłyby działać mniej oporniej ale reszta OK.
Słowem - chyba dobrze że nie wydałem dużo więcej na Manfrotto, być może nieco lepsze w wykonaniu, ale różnica ceny dramatyczna. Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic.
Ogólnie jednak - polecam te Goldphoto, nie ma powodów do obaw. No, jedynie może patriotycznie, że wspieramy chińską cywilizację zamiast europejskiej. Jak tak dalej pójdzie...
lech2 - 19-02-08 17:23
Cytat:
Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic.
Nie obiecuj sobie za wiele po poziomicach zintegrowanych z głowicą. Jedynie zewnętrzna - zakładana na aparat w miejsce lampy błyskowej, skutecznie informuje o poprawnym poziomowaniu.
przemur - 19-02-08 22:09
Cytat:
Cytat:
Morlok - 19-02-08 22:17
Cytat:
Cytat:
dziobolek - 19-02-08 23:40
Cytat:
...Jedynie drugą głowicę kupię może manfrotto, bo kulową nie zrobię panoramowania, a te goldphotowe wersje 3D nie mają poziomic...
Było nie żałować grosza i dołożyć do Manfrotto 488 RC, i byłby problem z głowy ;)
Pozdrówka!
przemur - 20-02-08 00:31
Cytat:
Cytat:
lucas_g - 20-02-08 15:31
Czy porównywał ktoś głowice GoldPhoto YH410 i YH420?? Jakieś uwagi itp.
Morlok - 20-02-08 17:34
Cytat:
Ta na eBay-u jest 3-osiowa z wysylka do Polski za 10 USD (mniej niz 25 zl). Ciagle mniej niz 47 zl (bez wysylki) za dwu-osiowa z Allegro. :-)
BTW, od tego samego sprzedawcy 2-osiowa poziomica kosztuje z wysylka 7 USD, co daje jakies 17 zl. Ktos niezly biznes robi u nas ;-)
Fakt, taniej tylko gdzie ta trzecia oś ;)
henry1 - 21-02-08 15:03
Cytat:
Cytat:
lucas_g - 12-03-08 17:57
No i kupiłem... Goldphoto YH314 + YH410. Fajniutkie to to było, stabilne, ale wielkie i ciężkie, więc odesłałem. Swoją drogą podziękowania dla sklepu www.fototip.pl za świetny kontakt.
Szukałem czegoś lżejszego, mniejszego, żebym mógł to zabierać na dłuższe wyprawy, szczególnie w góry.
No i padło na Velbon Sherpa 750R. Wiem, że zaraz będą głosy krytyki, że korbka, że niestabilny, że tylko Frotki są dobre. Podkreślam, że ja potrzebowałem czegoś stosunkowo lekkiego za ok. 3 stówki.
Jeśli chodzi o sam statyw, to uważam, że jest bardzo dobrze wykonany, stosunkowo stabilny i ma jak dla mnie jedną przewagę nad modelem 600R czyli 4 sekcje przez co jest mniejszy po złożeniu.
Ogólnie polecam ten statyw. Dla tych, którzy mają więcej zapału w dźwiganiu statywu, Goldphoto będzie chyba lepszym rozwiązaniem.
Tyle o statywach za ok. 3 stówki.
Pozdrawiam
zeroprocent - 18-03-08 20:13
Witam szukam w miare dobrego statywu pod e-510 szukam, szukam no i znalazlem cos takiego: statyw nie mam wygorowanych oczekiwan nie potrzebuje super wypasionego sprzetu pytam tylko czy przyklad, ktory wyszukalem jest godny uwagi ?; czy ktos mial juz do czynienia z tym "velbonem" oraz czy proporcje cena/wlasciwosci sa przystepne
z gory dzieki
pzdr emil
Bodzip - 18-03-08 21:07
2,3 kg to jest co dźwigać. Jak idziesz w góry to wolę piwo targać :)
zeroprocent - 19-03-08 16:45
to ta HAMA nawet nawet :> jeszcze jakies propozycje ?
Wormjazz - 25-03-08 23:41
Ja kupiłem Velbon Sherpa 435 za 285 zł i według mnie jest w porządku. Stabilny, bardzo porządnie wykonany, głowica też mi się podoba. Może nie ustawia się tak szybko jak kulowa ale jest naprawdę fajna. Miałem kupić Manfrotto ale są sporo droższe, a próg cenowy ustawiłem na kwotę około 300 zł. Sherpa 435 jest naprawdę fajnym produktem.
Plumek - 26-03-08 05:33
Fajniutki :) Choć w tej cenie mogłeś mieć Sherpę 600R - wydaje mi się - z wygodniejszą głowicą (jedna wajha, głowicę można dokręcić również do monopodu). Ten widzę jest ktrótszy po złożeniu, nieco lżejszy i wysokość minimalna fot. też troszkę mniejsza :) No i udźwig też. Może być mniej stabilny, jak podepniesz do niego E-3+grip z 50-200...
mariouche - 26-03-08 13:01
mam 600R i polecam. Stabilny, nie za ciężki - w sam raz do moich zastosowań.
Pozdrawiam
Ggrzesiek - 26-03-08 14:17
Witam
Chcąc być do końca oryginalnym, E-400 to jednak rzadkość, zdecydowałem się na statyw Slik PRO 330 DX. Póki co jestem zadowolony, w miarę sztywny, lekki, może nie tak uniwersalny jak Sherpa 600r (min. wys.). W zestawie pasek na ramię. Wybierałem właśnie pomiędzy nim, a wspomnianym Velbonem.
Pozdrawiam
czmielek - 05-04-08 21:30
Kupiłem sobie niedawno slika pro 330 DX i jestem bardzo zadowolony. W ulotce dołączonej do statywu wyczytałem że można dokupić do serii pro 300 krótką kolumne przydatną do robienia zdjęć z małej wysokości ale nigdzie jej nie mogę znaleźć i tu wielka prośba do użytkowników forum może ktoś wie gdzie, widział lub chce sprzedać taką kolumnę z góry dzięki za jakieś namiary.
suchar - 05-04-08 22:06
czmielek, czy ten statyw ma poziomicę?
PS w tym linku podają obciążenie max 2kg a producent w ulotce i na kartonie 3kg
suchar - 05-04-08 22:20
Oj, to szkoda. Szukam statywu (nie dla mnie) i ten mi się spodobał, ale poziomica by się przydała, to dość wygodne. Czy taką poziomicę da się jakoś dokupić i dokleić?
czmielek - 05-04-08 22:28
jest pełno poziomic które wsadzasz w sanki do lampy błyskowej tu masz pare przykładów na allegro. Podobno te przy statywach można o kant d.. rozbić i tylko taka w sankach wskazuje prawidłowo http://aukcja.onet.pl/search.php?str...&category=8867
ehh zeby tak jeszcze ta krótsza kolumna była w zestawie to statyw byłby idealny...
rocco - 06-04-08 08:40
Cytat:
Oj, to szkoda. Szukam statywu (nie dla mnie) i ten mi się spodobał, ale poziomica by się przydała, to dość wygodne. Czy taką poziomicę da się jakoś dokupić i dokleić?
Suchar, nie warto sugerowac sie obecnością czy brakiem poziomicy przt zakupie statywu. To niewiele warte. Najlepsze efekty zapewni poziomica założona w sanki do lampy błyskowej w aparacie i taką warto kupić.
suchar - 06-04-08 10:30
Cytat:
Suchar, nie warto sugerowac sie obecnością czy brakiem poziomicy przt zakupie statywu. To niewiele warte. Najlepsze efekty zapewni poziomica założona w sanki do lampy błyskowej w aparacie i taką warto kupić.
Sam w swoim statywie mam poziomicę i to dzięki niej większość moich krajobrazów posiada poziomy horyzont, więc mi się to raczej przydaje. Ale rzeczywiście kupienie i założenie w sanki poziomicy za 40zł nie będzie problemem.
czmielek - 06-04-08 11:31
4 Załącznik(ów)
Stwierdziłem ze jezeli nie znajdę to wykonam sam taka krótka kolumne do slika 330 dx z rurki miedzianej. jedyny problem to ten krążek z gwintem widoczny na górze na zdjęciu nr 1. Nie wiem gdzie tki bajer kupić. Prosze o pomoc.
Obliczyłem ze po zamontowaniu takiej kolumny i rozłożeniu nóg tak jak na ostatnim zdjęciu mozliwe będzie fotografowanie z ok 25-30 cm czyli idealnie jak dla mnie.
zeroprocent - 14-04-08 18:17
czy ktos ma/mial do czynienie ze starywem hama gamma 79 ? http://allegro.pl/item342262037_stat...sjonalny_.html poniewaz 300zl za velbona czy slika to ponad moje sily zastanawiam sie nad tym modelem. czy ktos moglby sie wypowiedziec ?
Manfrotto 055 prob [starszy model] Manfrotto 190 prob [starszy model] i ich odpowiedników w Goldphoto oraz głowic
MF 229 pro head [płytka sześciokątna] MF 488 RC0 [płytka sześciokątna] MF 340 płytka eL kształtna [pod pł. sześciokątną]
dla mniejszych [lżejszych] zestawów spokojnie wystarczy MF 190 lub jego odpowiednik z głowicą 486 lub 488
kisi - 15-04-08 09:04
Cytat:
czy ktos ma/mial do czynienie ze starywem hama gamma 79 ? http://allegro.pl/item342262037_stat...sjonalny_.html poniewaz 300zl za velbona czy slika to ponad moje sily zastanawiam sie nad tym modelem. czy ktos moglby sie wypowiedziec ?
Odpowiedz sobie sam czy patrzyłbyś spokojnie jak sprzęt na statywie za stówkę chwieje sie pod wpływem lekkiego wiatru - nie mowiac juz o i tak nieostrych fotkach. Jesli chcesz taki statyw kupic to pomysl o monopodzie - bedziesz mial to samo (w stosunku to niestabilnego statywu) a dodatkowo zystasz mobilność.
zeroprocent - 15-04-08 16:33
Cytat:
Odpowiedz sobie sam czy patrzyłbyś spokojnie jak sprzęt na statywie za stówkę chwieje sie pod wpływem lekkiego wiatru - nie mowiac juz o i tak nieostrych fotkach. Jesli chcesz taki statyw kupic to pomysl o monopodzie - bedziesz mial to samo (w stosunku to niestabilnego statywu) a dodatkowo zystasz mobilność.
Wiadomo, ze jakbym mogl to kupilbym najlepszy statyw dostepny na rynku. Z tego co czytalem na forum to sa statywy: a) g*wniane < Sherpy 600R b) Sherpa 600R < cuda techniki
myslalem ze ta hama to taki zloty srodek pomiedzy cena i jakoscia. Chyba musze zaczac myslec w kategoriach: raz, a dobrze Gdyby nie clo (328zl) za aparat, ktore mi naliczyli....
ale, gdyby babcia miala wasy...; prawda ;p
rocco - 15-04-08 18:37
Z powodzeniem uzywam Sherpy 600R :cool:
salvadhor - 15-04-08 18:44
Ja od dłuższego czasu poszukuję zamiennika dla mojego stacjonarnego i ciężkiego statywu. Ten zamiennik służyłby do długo terminowych włóczęg po bezdrożach, zatem musi spełniać kilka podstawowych kryteriów: - waga do 0.6 kg - wysokość max. powyżej metra (ale nawet nie musi być powyżej 1.10 m) - po złożeniu max. 35 - 40 cm - stopka mile widziana
Wbrew pozorom, łatwo znaleźć nie jest - albo jakieś pajęczaki, które się rozlezą pod ciężarem aparatu, albo wszystko po złożeniu ma 50 - 60 cm, albo ciężkie... No nikt o turystach nie pomyślał ;)
skow - 15-04-08 19:20
Cytat:
Wbrew pozorom, łatwo znaleźć nie jest - albo jakieś pajęczaki, które się rozlezą pod ciężarem aparatu, albo wszystko po złożeniu ma 50 - 60 cm, albo ciężkie... No nikt o turystach nie pomyślał ;)
Jeśli zejdziesz z wagą z 0.6kg do 1kg to można wybrać coś z serii Manfrotto: 714HSB, 715HSB czy 718HSB.
zeroprocent - 18-05-08 18:04
witam, poniewaz nie bardzo mam sie do kogo zwrocic o pomoc pisze tu. to juz moj 3 post z pytaniem o statyw, co oznacza, ze wciaz go nie mam jedyne co uleglo zmianie to kwota, ktora moge przeznaczyc na ten cel - 300zl z przesylka
dodatki: mam 189cm wzrostu statyw musi miec mozliwosc odwrotnego zamocowania kolumny z glowica nie chce sherpy 600R ;p
pomozecie?
paszczol - 18-05-08 18:18
Cytat:
nie chce sherpy 600R ;p
Jeśli wolno, dlaczego nie 600R ?
lucas_g - 18-05-08 18:21
Polecam Velbon Sherpa 750R lub coś z oferty Sklik'a, a konkretnie 330DX lub 340DX. Z tych trzech, chyba każdy jest godny uwagi, a to, który wybrałbyś, to już kwestia własnych preferencji.
zeroprocent - 18-05-08 18:23
moim zdaniem sherpa nie jest warta swojej ceny za 4 rurki ponad 300zl to bardzo duzo wole miec "no name" niz placic za logo
odnosnie slikow chyba za niskie dla mnie, z tego co widzialem max 160cm ten z ktorego teraz korzystam jest podobnej wysokosci, nie jest to wygodne
paszczol - 18-05-08 18:26
Myślę, że nie świadomie pominąłeś jeden fakt. Do obsługi (głowicy) niektórych statywów wystarczy jedna ręka, do innych trzeba dwóch.
zeroprocent - 18-05-08 18:27
nie znam sie zupelnie na glowicach, nie wiem ktora lepsza, ktora gorsza, dlatego pytam :)
lucas_g - 18-05-08 18:30
Cytat:
moim zdaniem sherpa nie jest warta swojej ceny za 4 rurki ponad 300zl to bardzo duzo wole miec "no name" niz placic za logo
Przy takim podejściu nikt nie kupiłby MANFROTTO
zeroprocent - 18-05-08 18:35
czyli ludzi swiadomie przeplacaja ?
ps. nikt nie odniosl sie do tych statywow, ktore podalem wczesniej.
kisi - 19-05-08 09:18
Cytat:
czyli ludzi swiadomie przeplacaja ?
ps. nikt nie odniosl sie do tych statywow, ktore podalem wczesniej.
Do czego tu sie odnosić. Skoro nikt nie używa to i sie nie odnosi. Skoro nie chcesz przeplacać to kup sobie akiegos Firsta za 100 albo inny statyw i masz. Zależy co dla kogo jest ważne i po co kupuje statyw. Dla mnie ważne jest jednak ze aparat jest na pewnym statywie ktory nie kolebie sie (aż tak mocno) a i nie musze sie bać że sie przewróci - wtedy straty na pewno beda wieksze od zaoszczędzonej "stówki" na statywie.
zeroprocent - 19-05-08 11:13
ok, ok nie bijcie wezme ta sherpe :) skoro taka sprawdzona
czmielek - 19-05-08 16:46
a ja polece ci slika 330 pro jakos lepiej wykonany mi sie wydaje kumpel ma sherpe i razem doszlismy do tego wniosku w plenerze przy silnym wietrze pzdr
zeroprocent - 19-05-08 17:10
Cytat:
a ja polece ci slika 330 pro jakos lepiej wykonany mi sie wydaje kumpel ma sherpe i razem doszlismy do tego wniosku w plenerze przy silnym wietrze pzdr
za pozno ;p
Jacunio - 19-05-08 18:38
Właśnie sobie wczoraj w sklepie dla idiotów kupiłem Vanguard Alta 1. Wydał mi się lepszy jako statyw uniwersalny do makro i normalnych zastosowań. Próbowałem znaleźć o nim wcześniej jakieś info w googlu, ale bez efektu. Czy ktoś na forum go też używa?
Chodzi mnie konkretnie o system blokady szybkozłączki, czyli nie na zatrzask, jak w modelu YH401 czy też innych typowych rozwiązaniach statywowych, tylko na śrubę dokręcaną.
Jeśli ktoś ma coś takiego, to jak taka blokada się sprawuje w porównaniu do zatrzasku? Jest to pewne? Jak przechylę głowicę o 90° w bok, to nie zjedzie mi całość razem z aparatem?
Pytam, bo właśnie otrzymałem taką głowicę, ale jak się okazuję, przez własną głupotę zamówiłem złą. Bo to co pierwotnie macałem to właśnie była YH401 (z zatrzaskiem) i jakoś tak się zasugerowałem że to jest YH400. Nie wiem czy teraz wymieniać na YH401 (z zatrzaskiem) czy też zostawić YH400? Chodzi mi tylko o tą blokadę szybkozłączki, cała reszta jest dla mnie zupełnie OK.
WildLight - 04-06-08 20:38
Mial ktos doczynienia ze statywami firmy opticam? w FJ widzialem nawet fajny statyw za 319 bardzo masywny i dobrze wykoany.
ch4rlie - 04-06-08 21:04
też go oglądałem ostatnio w FJ ten statyw, niestety po warstwie kurzu na nim raczej nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, poza tym w tej cenie masz według mnie lepszą propozycję, oceń sam:
trochę spędziłem czasu na lekturze różnych statywów i opinii o nich i jakoś ten mi przypadł najbardziej do gustu,
pozdrawiam 8-)
WildLight - 04-06-08 21:11
Cytat:
też go oglądałem ostatnio w FJ ten statyw, niestety po warstwie kurzu na nim raczej nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, poza tym w tej cenie masz według mnie lepszą propozycję, oceń sam:
trochę spędziłem czasu na lekturze różnych statywów i opinii o nich i jakoś ten mi przypadł najbardziej do gustu,
pozdrawiam 8-)
to ze sie kurzy nie oznacza czegos kiepskiego a malo popularnego. Okazje mialem osobiscie sprawdzic na polarach tiffena wszedzie polecane marumi, hoya a ten filtr jest rownie bardzo dobry tylko malo rozreklamowany.
I takie pytanie jeszcze, ile srednio aparat np e-3 bedzie wazyl z dobrym obiektywem i lampa ? okolo 3ch kg czy mniej lub wiecej? Chce na zas kupic a nie pozniej zmieniac co chwile...
ch4rlie - 04-06-08 21:53
mówiąc że jest zakurzony, chciałem właśnie powiedzieć że jest mało popularny, a i w necie niewiele o nim można się dowiedzieć, a mając taki pieniądz do wydania lepiej kupić coś sprawdzonego, takie moje zdanie
ps. cały zestaw ok 2kg (body E-3, szkło 12-60, błysk FL-50)
pozdrawiam 8-)
WildLight - 05-06-08 14:39
Co do mojego pytania wczesniejszego poszukalem troche w internecie i na form nikona znalazlem kilka ciekawych wypowiedzi. Generalnie pisali ze nie sa to zle statywy ale mozna miec lepsze. Moj wybor padl na Slik Pro 330 DX i taki tez dzis kupilem za 289 zl :) Pierwsze wrazenia bardzo dobre wszystko chodzi dobrze, nie trzeba sie nasilowac by krecic itp. Lekki (1.6kg) caly czarny i ma oslone na nogach na zime aby rece nie przymarzaly nam ;) niestety brakuje mi jednak jednej banalnej rzeczy - pokrowca. Ale wezme pokrowiec sobie ze zwyklego prostego statywu za 50 zl ktory mialem wczesniej :) Drugim minusem moze byc to ze zatrzaski na nogach sa z plastiku ale wydaje mi sie ze raczej z lepszego gatunkowo :)
lech2 - 05-06-08 20:01
Cytat:
niestety brakuje mi jednak jednej banalnej rzeczy - pokrowca. Ale wezme pokrowiec sobie ze zwyklego prostego statywu za 50 zl ktory mialem wczesniej
Za czas jakiś przekonasz się, iż pokrowiec na statyw to dodatkowy klamot który przeszkadza w operatywnym posługiwaniu się sprzętem. Statyw + pokrowiec, torba, aparat + obiektywy - nie za dużo w plener ... ? Pokrowiec na statyw - sprawdza się li tylko w transporcie - zaś w normalnym posługiwaniu się statywem, jest tylko przeszkodą.
czmielek - 05-06-08 20:28
Cytat:
Co do mojego pytania wczesniejszego poszukalem troche w internecie i na form nikona znalazlem kilka ciekawych wypowiedzi. Generalnie pisali ze nie sa to zle statywy ale mozna miec lepsze. Moj wybor padl na Slik Pro 330 DX i taki tez dzis kupilem za 289 zl :) Pierwsze wrazenia bardzo dobre wszystko chodzi dobrze, nie trzeba sie nasilowac by krecic itp. Lekki (1.6kg) caly czarny i ma oslone na nogach na zime aby rece nie przymarzaly nam ;) niestety brakuje mi jednak jednej banalnej rzeczy - pokrowca. Ale wezme pokrowiec sobie ze zwyklego prostego statywu za 50 zl ktory mialem wczesniej :) Drugim minusem moze byc to ze zatrzaski na nogach sa z plastiku ale wydaje mi sie ze raczej z lepszego gatunkowo :)
witam w gronie uzytkowników slika a tu masz fajne pokrowce tanio jak barszcz świetnie wykonane:
raven66 - 06-06-08 22:15
1 Załącznik(ów)
Ekskjuze mła, czy ktoś z grona Formułowiczów dysponuje może głowicą GoldPhoto YH400 albo YH401 (kulowe)? W sensie, nie że chcę kupić, tylko zapytać o coś posiadaczy owych (jeśli tacy są).
Pytania są dwa:
1. Czy w komplecie z głowicą/statywem dostaliście trzy śruby mocujące (dodatkowo) głowicę do tej płytki na górze kolumny? Dokręcane od spodu. Chodzi mi o wkręty oznaczone jako "C" na załączonym rysunku.
2. Czy, mimo załączonej blokady (czyli po puszczeniu pistoletowej dźwigni, kiedy teoria mówi, że głowica powinna się zblokować) możecie nadal kręcić górną częścią głowicy? To znaczy kręci się ta część od wysokości "P" do góry, sama kula pozostaje faktycznie nieruchoma.
IACEk - 13-06-08 23:30
Witam! Panowie, prosba o pomoc. Do konca czerwca musze kupic statyw. Na poczatku wybor padl na GoldPhoto YH324 i glowice 3D GoldPhoto YH420 ale niestety po kontakcie z kilkoma sklepami moge zapomniec ze go dostane, przewidziane dostawy koniec czerwca poczatek lipca - brak w kraju, no i tu pojawia sie problem, co w zamian? Myslalem nad Sherpa 600R lub jakas inna ale nie jestem do konca przekonany. Po przekopaniu calej reszty innych statywow doszedlem do wniosku ze najrozsadniejszym wyborem byl by Slik Pro 700DX ktory znalazlem najtaniej za 499zl. Czy ten model wart jest tej ceny? Jakie wady maja Sliki? A moze jest cos innego co byscie polecili? Cena jaka moge dac za statyw to jak widac max 500zl. Bede wdzieczny za kazda pomoc. Pozdrawiam Jacek
Ggrzesiek - 13-06-08 23:57
Cytat:
Za czas jakiś przekonasz się, iż pokrowiec na statyw to dodatkowy klamot który przeszkadza w operatywnym posługiwaniu się sprzętem. ...
WildLight, Zgadzam się z opinią Lech2. Jeśli pokrowiec to chyba tylko do transportu. Jeśli już to życzyłbym sobie taki, który mógłbym założyć na plecy jak plecak i np. wyruszyć z nim w plener na rowerze. Kupując Slika Pro 330 DX otrzymałem do niego pasek i nie wiem czy nie jest to bardziej praktyczne rozwiązanie.
push - 14-06-08 12:24
posiadam velbon'a 560tkę
- 54cm minimum to zbyt dużo.. max to jakiś metr - płytka mocująca : gwint uniwersalny ale bolec z przodu nie pasuje do miejsca wciskania bolca w e-510!!
+ mała poziomnica + pełna regulacja we wszystkich płaszczyznach (możliwe kadry pionowe)
ogólnie dostałem ten statyw , karte 2 gb i torbe na lustro i graty za jakieś 100zł w ramach promocji e-510 + dual kit.. Za 100zł opłacało się.. Osobno ten statyw w innych sklepach kosztuje jakieś 100/120zł i wtedy doradzał bym rozejrzenie się za czymś lepszym.
co do pokrowca to jest utrzymany w stylu "wędkarskim" zupełnie nieprzydatne gdy wsiadamy na rower , który osobiście uwielbiam i wykorzystuje praktycznie za każdym razem gdy ruszam w teren..
dorjan - 14-06-08 12:35
Cytat:
Ten podobny troche do GoldPhoto a w zasadzie to wyglada tak samo ale nadal nie wiem czy to dobry wybor? http://www.allegro.pl/item378394993_...o_futeral.html
Wystarczy dokładniej przeczyczać ten wątek.
IACEk - 14-06-08 13:17
Dzieki dorjan, widze Twoja recka, nie zauwazylem tego wczesniej. Z tego co napisales wynika ze jest troche lepiej wykonany niz GoldPhoto chocby ze wzgledu na wieksza ilosc metalowych elementow. Od czasu Twojego opisu juz troche minelo, jak teraz mozesz ocenic ten statyw? Jesli naprawde sprawuje sie dobrze jestem zdecydowany go kupic. Pozdrawiam
dorjan - 14-06-08 13:48
Możesz śmiało kupować statyw FT-666. To naprawdę solidna i dobrze zaprojektowana konstrukcja. Głowica posiada całkiem precyzyjną poziomnicę i wbrew niektórym opiniom jest ona bardzo przydatna. Nie jest on ani mały, ani lekki, ale trwałość i stabilność masz zapewnioną.
Pozdrawiam.
IACEk - 14-06-08 14:08
Jeszcze raz dzieki dorjan. Dzisiaj go zamawiam. Bardziej liczy sie dla mnie stabilnosc i trwalosc niz jego mobilnosc.
amator-28 - 15-06-08 23:44 JAKI STATYW DO 100zł do e-510???
Warmik polecił mi velbon df-60 macie jakies inne propozycje?
J.Graph - 05-07-08 02:00
Cytat:
Warmik polecił mi velbon df-60 macie jakies inne propozycje?
Ja posiadam Vanguard MK-3 i jestem z niego zadowolony ... Nie wiem tylko dlaczego kupiłem go jakieś pół roku temu w MM za 70PLN a w necie widze nawet za 190PLN :roll::roll::roll: