lessie - 13-03-07 09:18
nie wiem jak u innych ale u mnie to wygląda na mocno przeostrzone ( oglądałem na pełnym ekranie )? a motyw ładny, lubię takie ujęcia
Muzzy - 13-03-07 09:25
hmmm... czy tylko ja nie widze tego zdjęcia? :/
Tadeusz Jankowski - 13-03-07 09:31
Zmniejszylem ostrość, ale nie jestem pewien, czy dostatecznie, poniewaz mam gówniany monitor. Pzdr. TJ
Jeronimo - 13-03-07 11:53
Cytat:
hmmm... czy tylko ja nie widze tego zdjęcia? :/
tak powylaczaj firewale, antywirusy (z wbudowanymi bajerami) i wtyczki do firefoxa itp. no a pozniej modl sie :mrgreen:
Wiejo - 13-03-07 14:52
to jest piękny temat, stare konary w czrnym niemal kolorze z drobnymi jasnymi gałązkami na których niebawem zazielenią się pierwsze wiosenne listki. Może już bredzę ale zawsze mam przeczucie, że te stare konary są zawsze w geście wznoszącym się do nieba z prośbą o światło. Faktem jest, że najlepiej to widać właśnie teraz. Pozdrawiam. :D
Tadeusz Jankowski - 14-03-07 18:47
Lessie, podzielam Twoje upodobanie do drzew.
Wiejo, W pełni zgadzam się z Tobą. Drzewa pozbawione liści są bardzo fotogeniczne, dramatyczne, tylko trzeba wyczuć jak do nich podejść, jak się ustawić w stosunku do światła, jaką ogniskową zastosować, jaką ekspozycję, jak ująć, - w całości, czy częściowo, z tłem ostrym lub rozmytym, na tle nieba, czy na tle pobliskiego wzgórza, itd. Mam zawsze wrażenie, że stare drzewa wyciągają ramiona ku niebu i często, bardzo często żałuję, że nie mam aparatu ze sobą. Warto je focić. Pzdr, TJ
excel - 01-04-07 15:39
Przypatruje sie Twoim wiosennym drzewom z uczuciem spokoju i pewnego rodzaju nostalgii. Roznego rodzaju obrazy przemykaja w wyobrazni.
1. Okaleczone przez niegodziwe lapska drzewo jest dla mnie symbolem walki o swoje miejsce , wytrwalosci i nieugietosci, a mlodziutkie, choc chwiejne galazeczki , symbolem zwyciestwa, ktorym rozwoj umozliwil pokazny pien. Blekitne niebo poplamione bialymi chmurkami jest przyjaznym otoczeniem, pozytywnym elementem ponurej story drzewa niezlomnosci.
2. Rzedy drzew w przebijajacym sie wiosennym sloncu – pierwszy rzad, rzad najwyzszych drzew sprawia wrazenie, jakby sie pochylal ku sloncu, jakgdyby drzewa chcialy zostac zauwazone, ogrzane, pochyalaja sie wdziecznie, a sloneczko wybiega im naprzeciw. Drzewo najbardziej dramatyczne – pierwsze z lewej, wyciaga ramiona ku niebu, choc nie stac go na sluzalczosc, jaka emanuje z pozostalych. Bije z niego duma, ktorej przyczyna moze byc bliskosc slonca. Wybranka. Ladnie uchwyciles korony poszczegolnych rzedow – od najwyzszego do najnizszego. Spokojne tlo nieba nie maci napiecia oczekiwanego spotkania z wiosenka.
3. Sila, energia, rozmach, a przy tym wszystkim cala gama subtelnosci gibkich galazeczek. Budzaca zachwyt odmiennoscia kory, delikatnoscia bieli blyszczacej w sloncu, powiewnymi jak baletnica galazkami, jeszcze chwile, a powita nas odmiennoscia zieleni na polyskujacych listeczkach. Brzozce dodaje uroku szarosc i monotonia nieba, nie ono sie w tej chwili liczy. Piekne drzewo, rownie pieknie przez Ciebie pokazane.
Lubie drzewa, niedaleko mnie rosnie las, ktory kiedys nazwalem “Miejsem, gdzie mozna rozmawiac z drzewami”. Nazwa ta zostala przyjeta przez miejscowych.
Pozdrawiam, excel
Tadeusz Jankowski - 01-04-07 15:55
Excel, Ale zasunąłeś recenzję! Twoj tekst, to poetycka proza, widzenie świata sercem i duszą. W dużej mierze zgodny z moimi wrażeniami. Uznanie dla Twojego analitycznego umysłu. Pzdr, TJ
excel - 01-04-07 16:05 Tadeuszu, dziekuje.
Przez wiosenne roztargnienie zlekcewazylem fotke koron drzew na tle nieba. Rozwiane, tworza pajeczyne na tle blekitnego nieba upiekszonego szaro-bialymi barankami chmur. Jemioly cichaczem korzystaja z wymuszonej goscinnosci, udajac, ze one niczemu nie sa winne. Jakkolwiek - dobrze, ze sa.
pozdrawiam, excel
Tadeusz Jankowski - 01-04-07 16:19
Excel, dziękuję za recenzje i krytyczne spojrzenie. Pzdr, TJ
zibi1303 - 02-04-07 10:20
Tadeuszu, fajne zdjęcia, nie będę komentował bo mi dech zaparło po recenzji Excela :). Mam kilka podobnych które wczoraj zrobiłem, ale najpierw pokaże Excelowi zanim coś pokaże, bo boję się obciachu :)
excel - 09-04-07 16:23
Ulubione drzewo moje, do tego w sloncu, jakze pieknym, jakze pieknie oddajacym wyjatkowosc biel kory i powiewnosc galazek. Tym bardziej w okresie wczesno-wiosennym, kiedy paczki pekaja z checi pokazania siebie w calej krasie, Brzoza prezentuje sie wspaniale na fotkach. Podoba mi sie Twoje ujecie, poniewaz pokazujesz silne, pelne zycia konary majestatycznie pnace sie ku niebu. Blekit nieba i biel Brzozy sa wspaniale siebie uzupelniajaca caloscia, bez ktorych to elementow i jedno, i drugie w osobnosci nie zadawalaly by estetycznych potrzeb wrazliwych.
Pozdrawiam, excel
Toster - 09-04-07 16:31
No właśnie..Niby zwykła brzoza, a ma to coś. Brawo za ujęcie!
rrrradek - 09-04-07 17:28
Bardzo ładne zdjęcie. Pnie drzewa przecinaja błękitne niebo. Błekitne niebo i brzoza kojarzą mi sie z wiosną, wolnością, ciepłem.
Tadeusz Jankowski - 09-04-07 18:21
Dziekuję za recenzje. Cieszę sie, ze są wiosenne i optymistyczne. Miło czytać teksty bratnich dusz, z których wynika, ze biel brzozy, to jest coś, co każe człowiekowi się zatrzymać i chwilę zadumać nad niepowtarzalnym pieknem dzieł przyrody. Co nie znaczy, że powyższe fotki to wszystko oddaja, ale chociaż troszkę inspirują. Pzdr, TJ
Tadeusz Jankowski - 30-04-07 09:35
Dodaję trzy fotki wiosennych drzew. Pzdr, TJ
Oleryk - 18-01-08 18:25
Przyjemne, prawie sylwetkowe zdjęcie. Konary drzewa lekko wytłumily promienie sloneczne i udało Ci się zachowac szczegóły w swiatłach i nawet trochę w cieniach. Przeszkadzają mi sylwetki motocyklisty i samochodu, wprowadzają dysonans do tego, spokojnego i cichego, przedwieczornego krajobrazu. A moze taki był własnie zamysł autora?
kasprzyk - 18-01-08 18:26
Witam
Bardzo ciekawe, ładnie oświetlone z piękną budową konarów drzewo na fotce nr 1 w poprzedniej serii.
Ostanie zdjęcie nie podoba mi się, może trzeba było odciąć się od zmotoryzowanych i mniej dołu..?
Pzdr
Tadeusz Jankowski - 19-01-08 17:20
Oleryk, Kasprzyk,
Dziękuję za zabranie głosu.
Na fotce usiłowałem przedstawić dwie sprzeczne sprawy, których aparat nie był w stanie przekazać - światło frontalne przez konary drzew, od słońca częściowo odsłoniętego przez chmury oraz krajobraz.
Nie dało się. Albo jedno, albo drugie. Z powodu ładnych sylwetek drzew i wstęgi drogi postanowiłem z dwojga złego (prześwietlenie - nie widać chmur lub niedoświetlenie - chmury widać, reszta jest zbyt ciemna) wybrać niedoeksponowanie mając nadzieję, że drzewa będą się ładnie prezentować, a krajobraz w oddali będzie tylko zamarkowany. Sądzę, że szczątkowo się udało.
Jeśli chodzi o częściowe ucięcie nieciekawego dołu zdjęcia, jak proponował Kasprzyk, to sytuacja jest bez wyjścia, ponieważ wtedy linia drogi z drzewami, samochodem i motocyklem zjechała by z mocnej linii (na 1/3 kadru) nadmiernie w dół i powstała by nierównowaga, zdjęcie by było całkiem do kitu.
Piszecie, że pojazdy po lewej stronie wprowadzają dysonans, domyślam się, że łamią kompozycję (jeśli takową ktoś dostrzega), burzą nastrój. Moim zdaniem usunięcie ich sprawiło by, że stracił by sens tytuł (pojazdy są ni przypiął ni przyłatał i taki jest też tytuł) oraz pozostały by same drzewa które nie są w stanie unieść kompozycji, przyciągnąć na dłużej wzroku.
Pzdr, TJ
Oleryk - 19-01-08 17:55
Przypuszczalem, że zmotoryzowani sa świadomo wybranym elementem tego kadru. Jak pisałem, łamia oni spokoj tego miejsca i jeśli to chciałes osiągnąc to udało Ci sie to bardzo dobrze. Wybór naświetlenia jest, moim zdaniem, jak najbardziej trafny, światła na niebie budują kolor, "porysowany" malowniczymi sylwetkami drzew. Co ciekawe, dół nie jest jednolitą plamą i udało Ci się w nim zachowac część szczegółów.
Tadeusz Jankowski - 19-01-08 19:17
Oleryk,
Pojazdy zostały włączone w kadr nie tyle wg dokładnie przygotowanego planu, ile z akceptacji autora - dobrze iż tam się znalazły, pasują do tematu. Takim małym usprawiedliwieniem, uzasadnieniem dla ich obecności jest droga w kadrze (pojazdy na drodze - zwyczajna rzecz) oraz fakt, ze są z lewej strony i są zwrócone w prawo - w obszar fotografowanej sceny, za chwilę zaburzą calkowicie kadr, gdy znajdą się w jego środku, ale na razie sa tylko elementem nieprzyrodniczym, nieuzasadnionym naszymi oczekiwaniami, który wtrącony jest w krajobraz, czyli takim, który widzi się tylko w pomroczności jasnej. Pzdrt, TJ
Tadeusz Jankowski - 14-02-08 21:00
Wklejam przedwiosenne drzewo. Pzdr, TJ
Na przyszłość- istnieje opcja edytuj - nie pisz posta pod postem.
paszczol - 14-02-08 21:30
Dopiero teraz zajrzałem. Ostatnie najciekawsze, kompozycyjnie, lepsze światło - IMO.
Tadeusz Jankowski - 14-02-08 21:35
Cytat:
ehh
Na przyszłość- istnieje opcja edytuj - nie pisz posta pod postem.
Nie rozumiem. Pzdr, TJ
grizz - 14-02-08 21:46
Nie dodawaj kolejnego posta zaraz po swoim poprzednim, tylko skorzystaj z opcji edytuj. W innym wypadku drugio post zostanie skasowany.
excel - 14-02-08 22:01
Cytat:
Nie dodawaj kolejnego posta zaraz po swoim poprzednim, tylko skorzystaj z opcji edytuj. W innym wypadku drugio post zostanie skasowany.
Który punkt regulaminu zabrania mi zamieszczania kolejnego postu pod wlasnym uprzednim postem?
pozdrawiam, excel
grizz - 14-02-08 22:16
Cytat:
Cytat:
excel - 14-02-08 22:36
Cytat:
6, 8, netykieta
Not found. Możesz dokładniej? Jestem wyjątkowo zainteresowany netykieta i jej zlosliwosciami z urzedu.
pozdrawiam, excel
zibi1303 - 15-02-08 00:06
grizz, to sie zdarza, czasem, dziś mi się to też zdarzyło, choć mi rzadko. czasem jak piszesz, to ktoś wskoczy i potem pisząc odpowiedz, poleci szybko, jeden pod drugim. Nie sądzę aby zrobił to specjalnie. User nie może skasować postu , więc zostawia go , bo nie wie co zrobić. Na innych forach automat chyba łaczy takie posty A w tym konkretnym przypadku, faktycznie nie miał innej możliwości bo i edytować nie mógł. EOT
kasprzyk - 15-02-08 08:06
Witam
Od przedostatniej fotki minął prawie miesiąc, zakładając nawet, że posty można było scalić, to za pewne, po edycji wątek nie "poszedłby na górkę" ? Jeżeli nie, wtedy szanse, że ktoś z śledzących ten temat odszuka go niżej i sprawdzi, czy pojawiły się nowe zdjęcia są znikome.
Drzewo, niby zwyczajne, ale pokazanie go na tych hałdach ziemi dodaje uroku. Miejsce interesujące z potencjałem, aż chciało by się zobaczyć co jest dalej. Pzdr
Tadeusz Jankowski - 15-02-08 19:02
Kasprzyk, Dziękuję za przyjrzenie sie fotce i komentarz, który jest zgodny z moimi intencjami, a mianowicie - rozryta ziemia, samotne, dośc sfatygowane drzewo i rozjechana droga wskazująca na to, ze niszczyciele nie spoczną.
Pzdr, TJ
Tadeusz Jankowski - 13-04-08 20:00
Wklejam 4 fotki prawie wiosennych drzew. Pzdr, TJ
Wiejo - 13-04-08 20:30
Pomroczność jasna- lubię zdjęcia tego typu na których mówiąc dosłownie jest oklepany niemal nic nie wnoszący widok a jednak dzięki robiącemu zdjęcie w określonych warunkach udaje się przyciągnąć uwagę odbiorcy na dłuższy czas potrzebny do analizy zawartych w nim detali podkreślonych grą światła które to dają w sumie ciekawy obraz. Ostatni świadek- to, że pozostało świadczy, że można się oprzeć betonowej urbanizacji. W prawie wiosennych drzew najbardziej podoba mi się zdjęcie WD 1 na którym widać piękne wiosenne niebo i pokrywające się delikatną zielenią gałązki które zwiastują nadchodzącą wiosnę. Na pozostałych z tego cyklu brakło światła podkreślającego ten niezwykły coroczny okres dlatego też nie wzbudzają większego zainteresowania.
Tadeusz Jankowski - 20-04-08 17:36
Wiejo, Dziękuję za komentarz. Czytam Twoje liczne komentarze i bardzo doceniam ich syntetyczność i rzetelność oraz m.in. odnoszenie się do światła.
Wklejam 1 zdjęcie wiosennego drzewa i jedno wiosennej deski.
Tadeusz Jankowski - 22-10-08 11:29
Wklejam dwa obrazki jesienne. Trochę nie na temat, bo drzewa jesienne, a tytuł wątku dotyczy drzew przedwiosennych. Proszę o wyrozumiałość i o życzliwe pogapienie się choćby. Dostępny format (rozmiary obrazka) na forum jest moim zdaniem zbyt mały, szczególnie dla drugiej fotki.