rodia - 28-09-07 19:31 Wybór laptopa
Zamierza mi się notebooka zakupić. Trochę nie mam doświadczenia w tej dziedzinie wiec zwracam się z prośbą o radę. Zastosowanie: domowo-biurowe (stronki www robię głównie). Czasami coś przy fotkach pomontuje (ale to ma nie mieć wpływu na zakup). Sporo filmow oglądam stąd ekran panoramiczny. Windows musi być - to ma byc legalne stanowisko - takiego pogrzebuje. Na razie upatrzyłem sobie ASUS F3F-AP273H ( 2GHz Intel Core Duo). Cena 3k zł (to maks kwota jaką mogę przeznaczyć.
1. Co to jest DVD-SMulti ? 2. Są marki, których należy unikać? 3. Brać z XP czy Vista? (w kilku przypadkach dystrubucje z Vistą są tańsze o ok 100zł) Pytam o Viste gdyż nie mialem z nią doczynienia.
pschemo - 28-09-07 19:38
Ad 2) Ja bym nie brał Acera lub innych dziwnych marek.. Ad 3) W Vistę też bym na razie nie inwestował, bo szybciej będzie ci chodziło XP ;) Tym bardziej że dostaniesz pewnie Home Basic lub Premium...
matix21 - 28-09-07 20:02
Asus produkuje całkiem niezłe laptopy, zresztą palmtopy i inne urządzenia też. Ale jeśli chcesz coś wytrzymałego, na ciężkie warunki to polecam IBM. Jest troszke droższy ale wytrzymalszy. Podobno laptopy HP też są niezłe. W sumie to jest z czego wybierać ;)
Meister - 28-09-07 20:14
Witam!
DVD-SMulti jest to wymysl LG, poprostu dodatek do nazwy :) A jakbys chcial cos wiecej o tym wiedziec, to niby oznacza ze sa bardziej cienkie... no ale ja jeszcze tego nie zuwazylem :P (w tym Asusie bedziesz mial nagrywarke DVD DL )
Czy jakiejs firmy masz sie bac?? Kazda firma jest dobra jak laptop stoi na biurku i jedynie jest przenoszony z jednego biurka do drugiego. Bardziej bym patrzyl na wyposazenie laptopa niz jego firme. Mam MAXDate i nie narzekam :P Lezy caly czas na biurku i od czasu do czasu wezme gdzie na zewnatrz. No i jeszcze patrz na gwr. :)
Win to tylko XP :) Vista nie jest dopracowana :P jeszcze musi troche minac zeby wszystko bylo OK.
Wybor nalezy do Ciebie.
Sebastian_T - 28-09-07 20:19
Cytat:
Win to tylko XP :) Vista nie jest dopracowana :P jeszcze musi troche minac zeby wszystko bylo OK.
Praktycznie nie do dostania nowe bez Visty - o ile jest z systemem. Nie wiem, czy można XP jeszcze kupić, można?
A ktoś wyżej pisał, że Acer nie. Czemu? Jakieś przesłanki konkretne? Ja nabyłem niedawno Acer Aspire z 17" monitorem i bardzo sobie chwalę (pełnowymiarową klawiaturę szczególnie, bo normalne laptopowe są dla mnie za małe, jak długo pracuję...)
Meister - 28-09-07 20:32
Fakt :P Ale wystarczy zadzwonic i spytac sie czy zamienia Vista na XP lub sprzedac Viste i kupic XP OEM :)
caymer - 28-09-07 21:12
Praktycznie laptopy z WinXP znikają z rynku. Nawet najtańsze lapki mają już VISTA. A dla tych co próbują kupić bez systemu albo przeinstalować sie na winXP małe ostrzeżenie. Wielu producentów olało już XP i nie ściągnięcie sterowników pod XPka. Miałem już taki przypadek z paroma Toshibami i wymienionymi wyżej Asusami. Po telefonie na techniczną do Asusa otrzymałem odpowiedź. Nie ma sterowników i nie zapowiada się że będą. Xp idzie do lamusa. A starsi użytkownicy przypomną sobie jak to każdy klnął na XP, że win98 jest lepsze itd, że pod Xp nie ma sterów do tego do tamtego, że jakiś soft nie działa. Czeka nas to samo z Vista i niestety trzeba się temu poddać.
Nie wiem gdzie mieszka pytający. Ja mieszkam na wsi więc nigdy nie kupie lapka firmy Lenovo(IBM), Fujitsu. Wysyłka na własny koszt do serwisu. Porażka w dobie gdzie większość producentów ma już gwarancje door-to-door. Polecam także Ausa , 2 lata gwarancji, i mała drobnostka ale do prawie wszystkich lapków była torba i myszka w komplecie, może nie pierwszych lotów ale jest od razu i tyle.
zibi1303 - 28-09-07 21:17
O rany, nic z tych rzeczy... ale musisz mieć Vista Busines Premium. Wówczas masz prawdo i robisz "downgrade" do WinXP Professional
Sebaa - 28-09-07 21:41
Witam!
Asus'a można śmiało polecić, w lutym kupowałem dla kolegi, który jest kompletnym amatorem w dziedzinie komputerów i jak widzę, jak on się z nim obchodzi, to jestem pełen podziwu dla tego sprzętu. Jeśli chodzi o Acer'a to na wielu forach jest nagonka na jakość tego sprzętu, ja mam Acer'a od prawie trzech lat i nie mogę na niego powiedzieć złego słowa. Możliwe jednak, że w tym czasie mogli trochę podupaść z jakością. Jeśli chodzi o system to brałbym XP'ka chociażby ze względu na to, że Vista zżera mocno zasoby systemowe i np. 2 GB RAM'u to jest absolutne minimum i nie można tu mówić o komforcie i szybkości. Na tym samym sprzęcie Xpek bedzie działał dużo szybciej. Godna uwagi marka to także Lenovo, to jakby "tańsza" marka IBM. Unikałbym Fujitsu-Siemens - problemy ze sterownikami - zwłaszcza, jeśli kupujesz bez systemu.
Pozdrawiam
dziobolek - 28-09-07 21:44
No cóż, jak dla mnie istotne dwa parametry przy wyborze każdego kompa, więc i laptopa:
- odpowiednia ilość RAM - min. 2GB - dobrej jakości grafika - ja preferuję Nvidia
dopiero potem procesor, dysk twardy, itp.
Co do procka to, za przyrost rzędu 0,2 lub 0,4 GHz płaci się koszmarną kasę czasami, którą moim zdaniem lepiej zainwestować w wydajniejszą grafikę.
Asus to dobra firma i ma już swoją pozycję na rynku laptopów, tak samo jak Acer. Jeśli unikać to takich firm jak Asustek, Benq i innych "no name".
kisi - 28-09-07 21:52
Coz. Jesli laptop jest sprzedawany z systemem operacyjnym to producent laptopa MUSI zapewnic sterowniki! Nie ma ze boli. Jesli nie zrobili sterów (a nie znam takiego przypadku zeby byly stery pod VISTE a pod XP nie) to nie mogą sprzedawać takiego sprzetu bowiem uzytkownik (nie musi byc informatykiem) nie wykorzysta go a wiec moze go zwrócić, np. po co mi rozdzielczosc 1600x1200 skoro sterownik producent napisal max 800x600 ? Mam kupic taki sprzet i nie wykorzystywac go w pelni albo czy mam kupic takie sprzet ktory jest sprzedawany ORYGINALNIE z windowsem XP (jesli windows xp w ktorym nie ma ospowiednich sterownikow to po co sprzedawac taki system z takim sprzetem????) po to tylko aby kupic VISTE ?? Bzdura to jest. Kupujac laptopa z systemem mozesz zarządać aby sprzedawca skonfigurowal ci sprzet. Z drugiej strony to nie wierze aby byly stery pod viste a pod xp nie - to sa sterowniki kompatybilne. Wyjatkiem moze byc system 64 bitowy gdzie sterowniki pod niego musza byc napisane na nowo. Tyle co do sterownikow.
Co zas sie tyczy producentow to ASUS jest dobrą firmą. Patrz na gwarancję oraz na mozliwosc jej rozszerzenia (dla laptopow jest to dosc istotne bowiem ew. naprawa moze byc bardzo kosztowna). Wsrod firm gone polecenia sa IBM, HP (wyższe modele), Compaq, Asus. Generalnie poszukaj testów porównawczych na necie. Co do laptopa musisz wiedziec ze to zamkniety system (nie rozbudujesz go) wiec niekoniecznie dobrym rozwiazaniem bedzie zakladanie ze musisz kupic do ceny 3000 zl. Czasem "ciut" drozej kupisz duzo lepszy.
Gdybym ja kierowal sie zakupem laptopa to bralbym pod uwage: - ilosc wejsc USB oraz ich lokalizacja (jesli beda z przodu to beda przeszkadzac przy pisaniu na klawiaturze) - firewire by sie przydalo - panorama o rozdzielczosci im wiekszej tym lepiej - procek chyba jednak 64 bitowy - 1 gb ram - dysk mozliwie najwiekszy - czas pracy na baterii wiekszy niz 3 godziny
KaarooL - 28-09-07 21:53
Acer to shit. Co to w ogóle za sprzęt? Cudo z marketu, marka dla nieświadomych, którzy posępią 300 pln a w efekcie mają laptopa na 2 lata a nie na 4-5 jak w przypadku marek ASUS czy IBM.
Na bebechach ASUS'a składane są IBook'i - zgniłki, zaś IBM to jedna z niewielu firm, które pomimo spadku cen nie obniżają jakości sprzętu.
rodia - 28-09-07 22:04
Dziękuję za powyższe informacje. To teraz: warto dokladać do procesorów DUO ? Ewentualnie na jakich prockach wybierać?
dziobolek - 28-09-07 22:15
Cytat:
Dziękuję za powyższe informacje. To teraz: warto dokladać do procesorów DUO ? Ewentualnie na jakich prockach wybierać?
Warto... powiem inaczej - do laptopa tylko Core Duo IMHO. Te procki bazują na technologii Centrino - są pierońsko energooszczędne, a to dość ważne jak trza pracować na baterii.
Sebaa - 28-09-07 22:29
Cytat:
Dziękuję za powyższe informacje. To teraz: warto dokladać do procesorów DUO ? Ewentualnie na jakich prockach wybierać?
Tylko Intel, jeśli zamierzasz długo pracować "unplugged" tylko Centrino.
rodia - 28-09-07 23:11
Cytat:
Cytat:
Meister - 28-09-07 23:59
Wiem, ze kiedys IBM bylo potego ale od pewnego czasu, jak kupowalem 3 dyski IBM ktore siadly mi po 2 latach stwierdzilem ze ta firma nie jest tym samym co kiedys. Osobiscie polecam DELL. Gwr. NEXT BUSINESS DAY ONSITE mowi samo przez sie. A procek to tylko IntelŽ CoreTM (moze byc i 2) Duo Processor :P Tak czy owak nie zaluj na pamieci. A dysk to mozesz pozniej sobie dokupic (zewnetrzny) :P
dog_master - 29-09-07 00:00
Centrino są bardzo wydajne, generalnie bardzo dobre.
IMHO najpierw wybierz sobie parametry, jakie ma posiadac Twoj laptop, a potem dopiero patrz na firme ;) Koszt juz masz, teraz tylko wybierz procek i karte graficzna - dysk twardy zawsze mozna wymienic na wiekszy samemu, ram dorzucic tez mozna. No i jak kisi mowi - porty... Jakie sa i gdzie. Teraz to juz mniejszy problem, ale starsze drukarki sa czasem na port LPT, o ktorego w laptopach ciezko. A huby usb czesto nie dzialaja przez zbyt niskie napiecie.
I tak na marginesie... Jezeli bedziesz kupowal osobiscie, to sprawdz klawiature... Uklad, wielkosc i opor klawiszy... Zle dobrane to mordęga a nie praca. Musi po prostu podpasowac - tak jak z aparatem - musi dobrze lezec w dloni.
Jezeli ma byc to "domowy" komputer, to polecam cos wiekszego, niekoniecznie z superzywotna bateria, ale za to wydajniejszego i z wiekszym i lepszym ekranem [mam laptopa z LCD, a teraz z TFT i roznica jest ogromna - wiekszy kat widzenia, ostrzejszy, jasniejszy i latwiej sie czysci ;)]
Zabawy z zewnatrznymi dyskami nie polecam... Polaczenie USB jednak da sie odczuc. W laptopach sa dyski 2.5' - te same co w np. Digimate'cie, popularne i juz niedrogie.
Aaa. Ja od zawsze mam Toshibe. Wlasciwie to moge polecic, bo duzo drobnych, ale ulatwiajacych zycie programow dodaja, komputery bardzo wydajne, a i podkrecic sie dalo jeden [w drugim nie musialam ;]]. Jednak cos wiecej o Toshibie powiem w poniedzialek, kiedy to dowiem sie, co z moim laptopem... Na pierwszy rzut oka spalil sie [awaria wentylatorka], ale takiego serwisu spotkac nigdy w zyciu bym nie chciala - zobaczymy, co powiedza, i wtedy powiem, czy polecam Toshibe ;P
BTW kupowalam tu: http://www.notebooki.pl/ [osobiscie] i dostalam... do pierwszego 256mb ramu [czyli tyle, co juz mial], do drugiego myszke [~200zl wtedy] i ... kabel sieciowy ;) A potem co problem, to do nich, bo to informatycy, a nie tylko sprzedawcy ;p
rodia - 29-09-07 00:53
Kilka ostatnich godzin rozeznałem się w temacie i już mniej więcej wiem co kupię. A pytanie mam z innej beczki. Jak jest z softem do laptopów? Bo instalowałem niedawno znajomemu system i soft na ASUSIE i tam było 2 płytki, które się wrzucało i klikało INSTALUJ. i instlowało sie sam system i całe oprogramowanie bez możliwosci wyboru co chcę a co nie. Jednocześnie istalator sam narzucił podział partycji. Czy tak jest we wszystkich laptopach czy niektórzy producenci dają bardziej swobodny instalator. Z mojej walki z tamtym asusem wynikało, że np. żeby zainstalowa i linuxa i windowsa to trzeba sie naprawde nieźle nakombinowac a instalacjia windowsa w drugiej kolejnosci po linuxie nie byla by możliwa ze zwględu, że system można zaistalowac na pierwszej partycji narzuconej przez instalator.
pschemo - 29-09-07 01:05
Moja klasyfikacja Acera wynika z tego że po dwóch latach użytkowania w 4 różnych modelach Acera nastąpiły podobne wady: - wytarcie klawiatury i obudowy w miejscach gdzie ocieramy obudowę dłonią - problemy z matrycą - lap zaczyna się przegrzewać przez co spada wydajność - ponadto w międzyczasie każdy z nich lądował w serwisie ze względu na padnięcie poszczególnych akcesorii..
Dodam że modele były różne i nie należały do najtańszych. Dlatego imho nie są to lapy na lata, tak jak choćby IBM czy DELLe. Tyle że oczywiście są one droższe, ale zastanów się czy koniecznie potrzebujesz nowego z półki.. Bo za podobną klasę możesz mieć używaną markową maszynę z gwarancją =] (ja tak zrobiłem i nie narzekam =D )
caymer - 29-09-07 01:51
Kisi źle mnie zrozumiałeś. Jeśli Lapek jest sprzedawany tylko z Vista to kto ma ci zapewnić współpracę z Xp wszystkich sterów. Nie pisałem o laptopach co mają napisane że XP a nie ma sterów. Napisałem o takich że do niektórych już pod XP sterów nie robią i możliwe że nie bedą. I są to słowa z infolinii technicznej ASUSA, po tym jak kumplowi chciałem wgrać XP do jednego modelu ASUSA, patrz niżej.
Wejdź na stronę asusa i ściagnij mi stery pod XP lapka z seri F3U. Możliwe że ktoś te stery przepisze, tylko czy komuś się będzie chciało. To tak ja z pewnym ugradeami softów do aparatów. Do niektórych już nigdy nie wyjdą.
dziobolek - 29-09-07 03:55
Rodia, z softem to jest tak że przeważnie jest on w wersji preinstalowanej tzn., masz legalnie zainstalowany soft bez nośników. A płytki dodawane do lapków zawierają obrazy partycji odtwarzane przez odpowiednie instalatory.
Co innego jeśli kupisz bez systemu i sam zainstalujesz jaki chcesz - np. możesz posiadać własny. W takim wypadku producent musi zapewniać odpowiednie stery. Jeśli nie ma... to zmień firmę.
mateuss - 29-09-07 11:17
generalnie nie rozumiem polityki producentów...
kupowałem laptopa dla znajomego fujitsu siemens (generalnie są słabe mechanicznie) z systemem vista home coś tam... ale koleżka chciał xP.... i zaczęło się szukanie sterów w sieci po chipsetach viaa (dzięki Ci panie za viaarena.com). było ciężko ale na stronie producenta po prostu sterowników do XP nie ma... tak samo trzeba uważać, bo niektóre sprzęty są z linuxem sprzedawane...
laptopy HP.... godne polecenia.. no chyba że zależy Ci na oryginalności i stabilności mac booka :) ale to droga zabawka niestety
torwald - 29-09-07 11:26
a ja polecam Appla sam mialem mozliwosc porownania i powiem ze zaden PC nie daje tyle frajdy z pracy co Apple a ceny sa podobne MacBook 13 mozna juz nabyc za 3600 z C2D sam mam 2 Maki starego PowerBooka G4 i spokojnie daje rade nawet z CS3 i Rawami a MacBook C2D wymiata i bije wszystkie pc na glowe.
Starego PowerBooka mozna nabyc juz za 2500 z 15'2 a nowego MB tak jak wyzej napisalem poza tym ten sprzet jest na lata a PC dzis kupiony jutro juz jest stary :( W jabluszkach zawsze wszystko dziala a na dowod tego powiem ze mam juz sysytem 2 lata i nie ma czegos takiego jak zwalnianie badz bledy :) tu sie po prostu pracuje :) polecam
dog_master - 29-09-07 11:29
Dziwne... Ja do Toshib dostalam CD z Windowsem [normalny WinXP, tylko plytka z inna etykieta], rescue CD [jakies narzedzia do odzyskiwania, na szczescie nie sprawdzalam ;)] i utility CD [plytke ze wszystkimi malymi programikami, ktore w wiekszosci byly preinstalowane]. Aaa i raz jakieś DVD M$ - Works, Encarta etc...
fotomic - 29-09-07 12:09
Jak mi ktoś kiedyś wciśnie toshibe to mu gębe obije. badziew nieziemski
C+ - 29-09-07 12:10
Przez moje ręce przeszło naście lapków (aktualnie nie posiadam komputera stacjonarnego od 3 lat) i jednak w przedziale 3-6k pierwsze miejsce u mnie zajmuje Asus, potem FS sprzęt <13" i następnie HP które potrafią szwankować. Oczywiście nie piszę o różnych innych cudakach od Sony, ChiliGreen czy Della bo to inna półka i jakość.
fotomic - 29-09-07 12:25
Cytat:
Przez moje ręce przeszło naście lapków (aktualnie nie posiadam komputera stacjonarnego od 3 lat) i jednak w przedziale 3-6k pierwsze miejsce u mnie zajmuje Asus, potem FS sprzęt <13" i następnie HP które potrafią szwankować. Oczywiście nie piszę o różnych innych cudakach od Sony, ChiliGreen czy Della bo to inna półka i jakość.
trudno się będzie z Tobą zgodzić, za kwotę 6k można kupić zajebistego IBM/Dell.
rodia - 29-09-07 17:53
Oki, dzięki wszystkim za opinie. Temat można już zakończyć. Wybór padł na ASUS F5R-AP172C - heh stoi już na biurku. Ten sprzęt spełnia z nadwyżką moje wymagania a i klawiatura dla mnie wygodna (bo wybredny jestem w klawiaturach a w laptopach na malo ktorej dobrze ręce mi leżą).
C+ - 29-09-07 20:02
Cytat:
Cytat:
kadm_kg - 29-09-07 20:04
Jeszcze gwoli komentarza w kwestii marek: to wybaczcie ale IBM to tragedia juz jakis ARISTO jest lepszy. W kwestii dobrego sprzętu to DELL ( oczywiscie nie za 2 tys zł), seria HP jest ok, nie wiem skad opinia o awaryjnosci , mam kolejny sprzet tej firmy i nie zawiodlem sie jeszcze. Na pewno nie brałbym noname czy jest ACER, itp wynalazki. W każdym razie zycze bezproblemowego używania:)
mateuss - 29-09-07 20:09
tyle opinii ile użyszkodników ;) gratulujemy zakupu nowego sprzęta
Oleryk - 29-09-07 22:12
Cytat:
Acer to shit. Co to w ogóle za sprzęt? Cudo z marketu, marka dla nieświadomych, którzy posępią 300 pln a w efekcie mają laptopa na 2 lata a nie na 4-5 jak w przypadku marek ASUS czy IBM.
Na bebechach ASUS'a składane są IBook'i - zgniłki, zaś IBM to jedna z niewielu firm, które pomimo spadku cen nie obniżają jakości sprzętu.
Hmm...bardzo stanowcze stwierdzenia. Szkoda, że nie zgodne z rzeczywistością. Acer...do najtrwalszych z pewnością nie należy ale jego stosunek ceny do wydajności jest naprawdę dobry. Zwłaszcza, jeśli chcemy wybrać notebooka z zenętrzną kartą graficznią ATI czy NVidii. Toshiba czy Dell za porównywalne parametry każą sobie płacić nie 200 czy 300 ale nieraz około tysiąca zlotych więcej. A notebook na cztery lata? Chyba tylko jako podstawka pod kwiatki bo do noramalnej pracy po czterech latach nie będzie się nadawał, nawet jeśli będzie sprawny technicznie to będzie też przestarzały technologicznie. Asus owszem produkuje "kadłubki" do samodzielnego montażu z wykorzystaniem dowolnych komponentow ktore kupują inne firmy ale to raczej świadczy o ich dobrym wykonaniu a nie złej jakości. Laptopy IBM już nie istnieją i to od ponad roku. IBM odsprzedał swój dział notebooków firmie Lenovo i pod taką nazwą są obecnie produkowane. Nie znaczy to, ze są znacznie gorsze ale to już nie IBM. Tak wogóle to radzę najpierw poczytać a potem pisać :)
Rodia, jeśli chcesz kupić notebooka to podaj do czego on ma przede wszystkim służyć (czy tylko biuro, czy obróbka fotogrfii czy multimediów czy też do gier) a także ile chcesz (mozesz) na niego wydać. wtedy mozna poszukać w dostępnej ofercie najkorzystniejszeg na chwilę obecną rozwiązania. Bo za miesiąc może już być inaczej ;) Generalnie dziś najlepsze parametry mają nowe, dwurdzeniowe procesory Intela znane jako Centrino w nowej wersji Santa Rosa. Polecam zalinkowany artykuł Ryszarda Sobkowskiego o tej plarformie. Dopiero z tym procesorem (i całą platformą) plus karta graficzna z obsługa DirectX 10 warto kupować Vistę. Z czymkolwiek innym tylko XP. Nieprawdą jest, że XP "już się skończył", właśnie w tej chwili przeżywa drugą mlodość, szczególnie wśród zawidzionych na Viście użytkowników. Włąsnie wczoraj nadeszła wiadomość od Intela o przedłużeniu sprzedaży tego systemu o następne pół roku. Reasumując, podaj do czego i za ile to się poszuka :)
PS Co do płyt z systemem, sterownikami i aplikacjami to wszystko zależy od producenta i modelu. Rzadko już teraz mamy płytę z "normalnym" systemem, najczęściej są to właśnie różne "rescue CD" czy dvd, przywracające fabryczną konfigurację lub/i ukryte partycje na dysku, służące do tego samego. Generalnie, zaleciłbym (jak tak robię) zainstalowanie wszystkiego, co potrzebne, odinstalowanie niepotrzebnych wodotrysków, podzielenie dysku wedle uznania (np. za pomoca Partition Magic) i zrobie "lusterka" czyli własnej kopii świeżego systemu, którą zawsze można przywrócić. Uff, ale się rozpisalem...
Karol - 29-09-07 22:12
Skoro już o laptopach... Dell - (w USA) jak dla mnie dość OK, trzeba śledzić ich witrynę, żeby się załapać na dobrą cenę, czasem świadomą "pomyłkę". Czekanie na kompa nie każdemu odpowiada ale dostajemy sprzęt solidny. Używałem dość intensywnie Della przez ponad rok - po tym czasie był jak nowy... Toshiba - aktualnie mam taki komputer - wydajność, bateria, bajery to mocne strony, podobnie jak matryca, po kilku m-cach użytkowania można się dopatrzeć wycierania klawiszy, laptop mniej solidny niż Dell ale w sumie oceniam bardzo na plus. Mam jednak taką uwagę - co za głupek zaprojektował umiejscowienie dwóch portów USB oraz napędu optycznego po prawej stronie komputerka - często przecież do laptopa używa się zewnętrznej myszy, dla mnie normalne było umiejscowienie tego z lewej strony - jak miałem w Dellu... Zarówno Dell jak i Toshiba ma zainstalowane dużo softwarowego dziadostwa - nic nie wnoszących rzeczy a spowalniających kompa - trzeba poświęcić trochę czasu żeby spersonalizować kompa i zrobić sobie z tego obraz... HP/Compaq - niska cena ale... w egzemplarzach które mieli moi znajomi zdarzały się problemy - a to padnięty napęd DVD, a to szalejący obraz na monitorze - problem z komunikacją z "body". No i wycierające się miejsce służące za mysz - niby szczegół ale nie powinno się zdarzyć szczególnie po tylko kilku m-cach używania... Sony - w sumie ciekawe laptopy, solidnie zrobione, trochę jak Mac, bardzo pasują mi twarde klawisze - dobrze się na tym pisze - szybko i wygodnie. Wspomniany Acer - w USA dużo się tego sprzedaje, wbrew pozorom nie są to komputery znacznie tańsze od konkurencji ale dobrze wyposażone. Może nie jest to pierwsza liga ale nie umiejscawiałbym Acera wśród produktów no name... Ludzie używają, chwalą, pozycja na amerykańskim rynku nie wzięła się znikąd... Z innymi laptopami raczej kontakt miałem sporadyczny... Takie moje bardzo subiektywne OT...
rodia - 29-09-07 22:32
Cytat:
Rodia, jeśli chcesz kupić notebooka...
Cytat:
Temat można już zakończyć. Wybór padł na ASUS F5R-AP172C - heh stoi już na biurku.
Cytat:
to podaj do czego on ma przede wszystkim służyć (czy tylko biuro, czy obróbka fotogrfii czy multimediów czy też do gier) a także ile chcesz (mozesz) na niego wydać. wtedy mozna poszukać w dostępnej ofercie najkorzystniejszeg na chwilę obecną rozwiązania.
Cytat:
Zastosowanie: domowo-biurowe (stronki www robię głównie). Czasami coś przy fotkach pomontuje (ale to ma nie mieć wpływu na zakup). Sporo filmow oglądam stąd ekran panoramiczny. Windows musi być - to ma byc legalne stanowisko - takiego pogrzebuje.
Cytat:
Tak wogóle to radzę najpierw poczytać a potem pisać :)
Właśnie woytec, właśnie :D
Oleryk - 29-09-07 22:36
No dobra, dałem plamę, nie doczytałem do końca :oops: No nic chciałem pomóc...
PS Dobry wybór.
fotomic - 29-09-07 22:42
Cytat:
Jeszcze gwoli komentarza w kwestii marek: to wybaczcie ale IBM to tragedia juz jakis ARISTO jest lepszy. W kwestii dobrego sprzętu to DELL ( oczywiscie nie za 2 tys zł), seria HP jest ok, nie wiem skad opinia o awaryjnosci , mam kolejny sprzet tej firmy i nie zawiodlem sie jeszcze. Na pewno nie brałbym noname czy jest ACER, itp wynalazki. W każdym razie zycze bezproblemowego używania:)
IBM tragedia ? :mrgreen:
kadm_kg - 30-09-07 09:31
Fotomic: niestety dokladnie tak. Stopien awaryjności do jakości wypada tragicznie. Nawet duże molochy wierne im porezygnowały z tego sprzętu na korzyśc innych . Co do uwagi, że IBM zostal sprzedany Lenovo, to jak dla mnie to nie wyszlo dobrze dla marki. Aczkolwiek , lenovo jeszcze nie mialem w rękach wiec, nie chce sie wypowiadać.
KaarooL - 30-09-07 09:35
Woytec: wiem co to Lenovo, ale nie każdy skojarzy, więc piszę IBM - tak dla jasności... napisałeś się grubo (prawie się zaśliniłeś przy tym), podczas gdy zainteresowany już dawno zapodał sprzęt...
kadm_kg: to chyba te nowe wypusty tak padają na cyce? bo starsze modele chodzą jak złoto.
fotomic - 30-09-07 09:37
Cytat:
kadm_kg: to chyba te nowe wypusty tak padają na cyce? bo starsze modele chodzą jak złoto.
dokładnie takie same mam podejrzenia, co do starszego sprzętu "produkowanego" przez IBM, gdy nie było przejęte przez L to jest MALINA. chociaż T43 w późniejszych wersjach robiło juz L.
kadm_kg - 30-09-07 09:43
Ze tak ujme, śmiem miec odminne zdanie na temat IBM nawet w tych starszych modelach. Mialem do czynienia z paroma korporacjami gdzie zakupiono masowo takowy sprzęt i masowo go zmieniano dorzucajac epitety do tego...:)
fotomic - 30-09-07 09:45
Cytat:
Ze tak ujme, śmiem miec odminne zdanie na temat IBM nawet w tych starszych modelach. Mialem do czynienia z paroma korporacjami gdzie zakupiono masowo takowy sprzęt i masowo go zmieniano dorzucajac epitety do tego...:)
widzisz ja mam dokładnie inne zdanie :)
może wiara wcześniej nie miała innego sprzętu ? i teraz dopiero płacze :mrgreen:
kadm_kg - 30-09-07 10:01
Mieli wczesniej inne:) A z tego co wiem, to wzieli wowczas jeszce Compaqa i byli bardzo zadowoleni.
Edit:. Jak widac ile marek tyle opinii:)
Koriolan - 30-09-07 10:20
Do dziś mam działającego IBM 600x zdaje się- z PIII 500 Mhz. Swego czasu to był topowy model. Bardzo zacna maszyna.
Za 3 tys PLN to Asus bedzie dobrym wyborem.. Acera bym unikał.
Co do XPka- w zeszłym tygodniu zanabyłem do biurowego użytku Core 2 Duo, 2 GB RAM, intelowska płyta i OEMowego XPka. Wystarczy na dobrych pare lat i chyba ere Visty uda mi sie przeskoczyć :)).
rodia - 30-09-07 11:44
No po nocy zabawy podzielę sie wrażeniami, które mogą być mało obiektywne gdyż przesiadka jest z jakiegoś semprona 1.6Ghz, z niezbyt wydajną płytą. Wiec maszyna super. Samej wydajności nie ma co oceniać bo w porównaniu z moim starym komputerem jest zabójcza - duo core robi swoje. Zacznę od tego że jest Vista. I jak sie okazuje to nie jest taki najgorszy pod WARUNKIEM, że poświęci się kilka ładnych kilku godzin, na konfigurację systemu i instalację kilku dodatkowych narzędzi pt. "wyłącz to i tamto w Visćie". Konfiguracja przebiega narazie powoli (jak w XP na początkach) ponieważ jest troche nowych rzeczyz którymi trzeba sie zapoznać zanim sie zaingeruje w ich konfigurację. Mit co do niedzialającego softu: przy przesiadce z 98 na XP więcej staryszych gier i programów nie działało niż przy przesiadce z XP na Vistę. A w dodatku jakie było halo że XP dziurawy i mało bezpieczny (ostatnio redakcja CHIPa wystawila nagrodę za włam do ich włączonego komputera z XPsp2 - zarejestrowano tysiące prób - nikomu sie nie udało). Nie jest też prawdą że do Visty 2GB RAMU potrzeba bo inaczej nie da się pracować. Fakt, że po standardowej instalacji to sam stojący system zżera koło 500MB, ale po da sie znacznie zmniejszyć zatrzymując kilka niepotrzebnych usług. Praktycznie ilość RAMU zżerana przez Viste (po dobrej konfiguracji) jest o 200MB wieksza niż u XP - a to nie jest dużo. Co do Visty moje zdanie jest takie: dokładnie te same problemy były poruszane przy po wejściu XP i jakoś teraz prawie wszyscy na nim jadą. Naturalnie niezależnie czy xp czy vista RAmu trzeba wiecej do określonych zastosowań, ale KATEGORYCZNIE NIE ze względu na zmianę systemu.
Zaobserwowałem pewną rzecz, pewnie żadna nowość: cholernie dużo opinii jest rozgłaszanych przez ludzi, którzy gdzieś coś przeczytali i gadają w koło, albo sami zainstalowali sobie system i nie poświęcając chwili czasu na konfiguracje i zapoznanie się z system wydają opinię tylko dlatego bo tapetę zmienia sie inaczej niż w XP a to dla nich duży problem ;) albo że w systemie są nowe mechanizmy, których działania nie rozumieją.
Jeszcze wracając do samego sprzętu. Sporo znajomych ma tańsze lub droższe laptopy noname'y i nie ma gadania ASUS (a przynajmniej ten model który mam) wymiata pod względem solidności wykonania, a przy tym jest IMO w miarę lekki 2,6kg. Nawet taki szczegół jak napęd DVD - mogę docisnąć płytę bez podtrzymywania tacki i tacka wogole sie nie wygnie - zwróciłem uwagę bo to mnie raziło zawsze w notebookach.
Oleryk - 30-09-07 14:07
Cytat:
Woytec: wiem co to Lenovo, ale nie każdy skojarzy, więc piszę IBM - tak dla jasności... napisałeś się grubo (prawie się zaśliniłeś przy tym), podczas gdy zainteresowany już dawno zapodał sprzęt...
Bardzo proszę, bez podobnych inwektyw. Oniosłem się rzeczowo do treści Twojej wypowiedzi na temat producentów i marek laptopów. Ty robisz osobiste wycieczki.
rodia - 30-09-07 14:20
Jest taki powiedzenie: "Nie dyskutuj z głupcem bo ktoś postronny może nie zauważyć różnicy." Też nie lubię wycieczek wieć bez obrazy: dajcie już spokój. Sprzęt mam kupiony, jestem zadowolony i wszystkim serdecznie dziękuję za rady. ;)
Oleryk - 30-09-07 14:36
Dictum sapienti sat.
dziobolek - 30-09-07 15:29
Cytat:
Cytat:
kisi - 01-10-07 07:44
Cytat:
Kisi źle mnie zrozumiałeś. Jeśli Lapek jest sprzedawany tylko z Vista to kto ma ci zapewnić współpracę z Xp wszystkich sterów.
Producent laptopa jesli sprzedaje sprzet z systemem XX musi zapewnic wsparcie do niego. Jesli zas ty po jakims czasie kupisz sobie system YYY to przed zakupem powienienes sprawdzic z jakim sprzetem ów system YYY jest kompatybilny (jest taki plik w ktorym jest wylistowana wszelka konfiguracja z ktora powinien chodzic). Jesli zas nie masz dalej pewnosci pozostają fora i pomoc maniaków-informatyków ktorzy być moze juz znaleźli jakieś obejscie.
Chcialem sie odnieść do słów Rodia. Polemizowałbym z kwestia bezpieczeństwa, z kwestią wymagań sprzetowych, z ew. wyłączeniem danych usług systemowych. Mozna tweak'ować system i pewnie takie tweakery (a moze juz sa) sie pojawia, ale trzeba sie liczyc ze nie kazdy sobie na to pozwoli, bo co z osobami ktore korzystaja rowniez z kompa w pracy (siec z domenami). Dla mnie liczy sie stabilnosc systemu (z tym jest juz niezle w XP) oraz bezpieczeństwo (nie chodzi tylko o włam, ale o rozne konie trojańskie, smieci z netu ktore sie instalują bo system jest dziurawy). Polityka firmy Microsoft w zakresie bezpieczeństwa sprowadza sie do tego ze np. Outlook Expressie standardowo masz wylaczona mozliwosc uruchamiania zalaczników - czy tak powinno sie to realizaować poprzez zakazy ? Nie chce podawać innych przykladow, ale zasada jest taka ze im wiecej bajerów (a nowe systemu idą przeciez w tę strony by użytkownikowi właźić w d..ę i myśleć za niego) tym szersze pole dla hakerów. Temat rzeka mozna by pisac i pisac.
Rodia pytales o linuxa to powinienes najpierw zainstalowac windowsa lecz przy partycjonowaniu dysku zostaw niespartycjonowane miejsce dla linuxa. Pozniej jak bedziesz instalowal linucha to on sobie wykryje to i zainstaluje tam, a nastepnie na boot bloku zainstaluje menagera systemów cobys mogl wybierac ktory chcesz odpalać.
daghda - 01-10-07 08:45
Stałem się szczęśliwym posiadaczem laptopa. Kupiony głównie ze względu na to, że peceta (nawet z panelem LCD) nie da się wszędzie zabrać a korzystanie np. z Wi-Fi - dajmy na to - na rynku jakiegoś miasta to absurd.
Czym się kierowałem? Przede wszystkim faktycznym nastawieniem na mobilność. Taaak, laptop wbrew pozorom jest albo do grania i leżenia na stole albo do targania go ze sobą. Zrezygnowałem z karty graficznej (po kilku testach) na rzecz dołożenia drugiej kości RAM (teraz mam 2GB). WLAN i BT to standard, szybki i pojemny dysk. Wkurza mnie jedynie matryca "glare" - taka, co się w niej światło odbija i... Viśta HB. Po kilku dniach testowania sprzętu, jestem za tym, aby tam postawić XP. Viśta nie zachowuje się do końca stabilnie, Windows Defender potrafi doprowadzić do skrajnej irytacji (fakt, jak po raz trzeci uruchomimy tę samą aplikację, to wreszcie się odczepi...), nie wspominając o zasobożerności (przy fabrycznym 1GB RAMu, Viśta zżerała ok. 3/4...).
Myślałem o wpakowaniu tam SuSE, ale linucha raczej zostawię na stacjonarnym (jak zawsze - wszędzie tam, gdzie jest "Designed for Windows" jest problem np. z mapowaniem klawiszy skrótów czy innymi duperelami, których pod pingwinem nie ma) - powód? Lightroom do szybkiej obródki zdjęć i puszczeniu ich np. gdzieś w sieci czy też "łatwość" niektórych aplikacji (tzn. nie wszystko działa poprawnie pod Wine, przynajmniej ja tak mam).
Plusem A8HE (Asus) jest długa praca na akumulatorze (do 3h przy trybie oszczędnym; poza tym, matryca 14' ma podobno na to wpływ: mniejsza matryca = mniejszy pobór energii), 5xUSB (jedno - jak wyczytałem - USB HiSpeed 2.0), Wi-Fi i kilka innych, przydatnych bajerów.
Jak sobie przypomnę latanie po Budapeszcie w poszukiwaniu kafejki/photolabu do zgrania zdjęć z kart i wybulenie 3000 HUF (~45 PLN!) za nagranie płyty, to już wolę się trochę pomęczyć z Viśtą, 2.5kg i raczej niedużym wyświetlaczu (z funkcją lustra :P) - w końcu to sprzęt przenośny a nie centrum rozrywki... IMHO.
WG - 01-10-07 12:54
Dorzucę swoje 5 groszy do dyskusji.
Zwracajcie i dopytujcie się jak działa serwis danego producenta. Jeśli to ma być komputer na prawdę przenośny, będzie towarzyszył w plenerach. Ogólnie nie będzie leżał pod szmateczką na biurku w domu. To to jest na prawdę ważna sprawa, a tym bardziej jeśli jesteście ludźmi którzy nie dbają specjalnie o sprzęt (tak jak ja :) )
I w tym miejscu muszę pochwalić serwis Acera. Laptop naprawiony (wymiana napędy dvd, hdd) w niecały tydzień. W ogóle kupowałem go właśnie z myślą, że jest to sprzęt marnej jakości, ale używam go 2 lata i na razie obudowa sie nie rozpadła. Moim zdaniem bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Kuleje serwis Asusa i dlatego nigdy nie kupię ich laptopa. Zawiodłem się również na Toshibie. Już ktoś wcześniej pisał, że to straszny badziew i zgadzam się.
daghda - 01-10-07 13:26
Czeski serwis Acera ma nowego angielskiego managera ;-) Zagroził zwolnieniami i obcięciem premii za spartolone naprawy (pamiętam, jak laptopy potrafiły wracać po trzy razy do serwisu, bo nie były naprawione). Blasc w Warszawie to dopiero była porażka...
Ja Acera nie biorę, bo wiem, co się łatwo może zepsuć (chociaż 3/4 znajomych używających tego sprzętu narzeka jedynie na słabe baterie).
dog_master - 01-10-07 16:28
Cytat:
Kuleje serwis Asusa i dlatego nigdy nie kupię ich laptopa. Zawiodłem się również na Toshibie. Już ktoś wcześniej pisał, że to straszny badziew i zgadzam się.
Nie strasz mnie! ;( Moja Toshibka wlasnie w serwisie a pierwsze spotkanie z nim nie bylo mile... ;(
grizz - 01-10-07 20:58
IBM :) Jak używka to tylko IBM ;p Moja Połówka ma kilkuletniego x24 i sprawuje się znakomicie.
Z nówek, całkiem całkiem są Też Maxdata.
kisi - 02-10-07 07:19 daghda chyba jednak na laptopa w roli data banku nie zdecydowałbym sie nigdy. Od tego sa przenośne dyski 2.5" ktore siedza bezpiecznie w kieszeni kolo piersióweczki.
daghda - 02-10-07 08:46
Data bank swoją drogą - ale laptop = wypalenie DVD (zrobienie kopii zapasowej) ze zdjęciami i schowanie ich w bezpieczne miejsce. Laptop - aby nie latać po mieście i szukać, gdzie też mogą mi nagrać zdjęcia nie zabierając horrendalnie wysokiej kasy za tą czynność. Pod koniec dnia przeglądnąć zdjęcia na ciut większym LCD niż ten w aparacie. Każde rozwiązanie jest dobre, to tak IMHO.
chomsky - 02-10-07 08:52
Cytat:
Data bank swoją drogą - ale laptop = wypalenie DVD (zrobienie kopii zapasowej) ze zdjęciami i schowanie ich w bezpieczne miejsce. Laptop - aby nie latać po mieście i szukać, gdzie też mogą mi nagrać zdjęcia nie zabierając horrendalnie wysokiej kasy za tą czynność. Pod koniec dnia przeglądnąć zdjęcia na ciut większym LCD niż ten w aparacie. Każde rozwiązanie jest dobre, to tak IMHO.
Moze kup ze trzy karty pamieci 4giga extreem III i nie biegaj z laptopem. Przeciez to bez sensu. Czesc.Ch.
daghda - 02-10-07 08:53
Łiitam, - już mam - laptop tak czy owak był mi potrzebny.
chomsky - 02-10-07 09:00
Cytat:
Łiitam, - już mam - laptop tak czy owak był mi potrzebny.
Jasne, laptop to laptop, zawsze sie przyda. Jednak wozenie go i pilnowanie i ladowanie baterii i plyt by sie nie polamaly, to male przedsiewziecie wojenne. A gdzie radosc podrozowania? Pomijam torbe foto z klamotami. W epoce tanich kart pamieci wszelkie data banki i laptopy to tylko zbedny szpan. A dla powaznego podroznika utrapienie. Zawsze sie kogos poznaje w podrozy, kto umozliwi darmowy ( ewentualny) zrzut zdjec na kompie. Czy tylko mi sie to udaje? Czesc.Ch. p.s. Niech zyja kompakty! Moga byc cyfrowe.
daghda - 02-10-07 09:09
Zgadzam się z Tobą - ale jak się ma plecak, po którym nawet nie widać specjalnie, co jest w środku - wierz mi, 2.5kg nie robi specjalnie różnicy (przynajmniej dla mnie). Zresztą, laptopa na wypady z aparatem raczej nie zabiorę (zostawiając go w depozycie, o ile jest taka możliwość), chyba żeby np. zrobić relację "na gorąco" czy coś...